Wiecie, jak wyczyścić palniki gazowe? Świetnie! Musicie jednak pamiętać, że aby prawidłowo wyczyścić płytę lub kuchenkę gazową, nie można pominąć rusztu, czyli metalowego elementu, na którym stawiane są garnki. Nie chodzi tu wyłącznie o względy natury estetycznej. Osadzony na ruszcie tłuszcz przypala się za każdym razem, gdy uruchamiacie palnik. W efekcie, w kuchni zaczyna unosić się wyjątkowo nieprzyjemny zapach, a wraz z nim – szkodliwe substancje. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej, by wyglądał jak nowy? Podpowiadamy.

Czym czyścić kuchenkę gazową?

„Wypadki kuchenne” nie należą do rzadkości. Pryskający tłuszcz, kipiąca woda, w której gotują się ziemniaki lub kasza, kipiące mleko, rozlana zupa lub sos – to może zdarzyć się każdemu. Jeżeli wyczyścicie kuchenkę od razu po takiej wpadce, łatwo pozbędziecie się zabrudzeń. O ile samą płytę i palniki można łatwo i szybko doprowadzić do porządku, to ruszt stwarza już więcej problemów. To dość ciężki element, który przy okazji jest duży i ma nieregularne kształty. Czyszczenie rusztu to prawdziwe utrapienie, nie jest więc specjalnie zaskakujące, że czynność ta często odkładana jest „na później”. Niestety, bierność tylko pogarsza problem, bo z każdym kolejnym gotowaniem przypalone zabrudzenia stają się trudniejsze do usunięcia.

W sklepach z chemią gospodarczą i salonach sprzedaży AGD  można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do usuwania tłustych i przypalonych zabrudzeń z rusztu kuchenki gazowej. Niektóre mają postać płynu, inne aplikuje się przy pomocy atomizera. Warto jednak zauważyć, że w przypadku tego elementu, mamy do czynienia z tymi samymi zabrudzeniami, które osadzają się na grillu lub w piekarniku. Jeżeli zatem dysponujecie preparatami przeznaczonymi do czyszczenia tych urządzeń, możecie je wykorzystać bez jakichkolwiek przeszkód i najprawdopodobniej sprawdzą się tak samo dobrze, jak dedykowane środki czyszczące.

Nie można jednak nie wspomnieć, że specjalistyczne produkty kosztują niemało i są dość agresywne. Nie każdy chce sięgać po agresywną chemię, co nie jest niczym dziwnym. Czy zatem uniwersalne mleczko do czyszczenia powierzchni lub płyn do mycia naczyń poradzą sobie z brudnym rusztem? Tak, ale największą skuteczność wykażą w walce ze świeżymi zabrudzeniami. Im bardziej zaschnięte będą plamy, tym więcej pracy trzeba będzie włożyć w ich usunięcie. 

Jeżeli wasza kuchenka jest wyposażona w cztery ruszty, po jednym na każdy palnik, elementy te możesz łatwo i szybko umyć w zmywarce. Polecamy zastosować program, który podgrzewa wodę do najwyższej temperatury. Taki tryb wykaże najwyższą skuteczność w walce z przypalonym tłuszczem.

Jeżeli wasza kuchenka jest wyposażona w pojedynczy lub podwójny ruszt, nie ma wyjścia, trzeba szorować. Nie można jednak nie wspomnieć, że nie musicie sięgać po żadne detergenty, by przywrócić kuchence błysk czystości. W walce z opornymi zabrudzeniami dobrze sprawdzą się też domowe metody. Jak wyczyścić żeliwny ruszt kuchenki gazowej bez użycia chemii?

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej sodą?

Soda oczyszczona to nie tylko praktyczny zamiennik proszku do pieczenia, ale także nieodłączny towarzysz domowych prac porządkowych. Dzięki lekko żrącym właściwościom, łatwo radzi sobie nawet z dość opornymi zabrudzeniami, także z tłuszczem i ze spalenizną. Z kolei jej zasadowy odczyn sprawia, że substancja ta skutecznie neutralizuje kwasy i pochłania przykre zapachy. 

Sodę oczyszczoną można wykorzystać do usuwania opornych, ale świeżych zabrudzeń, jak i do czyszczenia mocno przypalonych zanieczyszczeń.

Sposób nr. 1:

  • przygotujcie miseczkę lub inne naczynie, torebkę sody oczyszczonej i przegotowaną wodę,
  • zawartość torebki wsypcie do naczynia i dodajcie wodę w ilości, która pozwoli przygotować gęstą pastę,
  • mieszajcie obie substancje do uzyskania gładkiej konsystencji,
  • sodową pastę nanieście na szorstką stronę zwilżonej gąbki kuchennej i dokładnie wyczyśćcie zabrudzony ruszt kuchenki,
  • po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń, przemyjcie ruszt czystą wodą i dokładnie osuszcie papierowym ręcznikiem kuchennym.

Sposób nr. 2:

  • przygotujcie dużą miskę lub inne naczynie, do którego zmieści się ruszt, 2-3 torebki sody oczyszczonej i gorącą wodę (lub wrzątek, jeżeli tworzywo, z którego wykonana jest miska pozwala na jego użycie),
  • zawartość torebek wsypcie do naczynia,
  • dodajcie wodę, w ilości, która pozwoli przykryć cały ruszt,
  • dokładnie wymieszajcie roztwór, dbając o to, by cała soda rozpuściła się w wodzie,
  • umieśćcie ruszt w roztworze,
  • odczekajcie 2-3 godziny (w tym czasie substancja skutecznie zmiękczy zabrudzenia),
  • wyjmijcie ruszt z miski i wylejcie wodę,
  • za pomocą druciaka lub szorstkiej gąbki usuńcie zabrudzenia (dla spotęgowania efektu możecie użyć pasty sodowej, przygotowanej zgodnie z instrukcją zamieszczoną w poprzednim akapicie),
  • opłuczcie ruszt czystą wodą i osuszcie ręcznikiem kuchennym.

Sposób z sodą sprawdzi się nawet przy opornych zabrudzeniach.

Jak wyczyścić ruszt octem?

Inna kuchenna substancja pomocna w czyszczeniu rusztu kuchenki gazowej to ocet. Kwaśny odczyn tej substancji skutecznie rozpuszcza tłuszcz i inne zabrudzenia (zwłaszcza zasadowe), a przy okazji skutecznie odkaża mytą powierzchnię. Ze względu na ostry zapach octu, wiele osób nie używa go do sprzątania. Jeżeli wy też należycie do tej grupy, porzućcie wszelkie opory. Intensywna, drażniąca nos woń bardzo szybko ulatnia się z czyszczonych powierzchni. 

Podobnie jak sodę, ocet można wykorzystać do usuwania świeżych lub nieco starszych zabrudzeń.

Sposób nr. 1:

  • przygotujcie pustą butelkę, atomizer, ocet i przegotowaną wodę,
  • zmieszajcie wodę z octem w proporcji 1:1, przelejcie do butelki i nakręćcie na jej gwint rozpylacz,
  • spryskajcie obficie brudny ruszt i wyszorujcie go szorstką gąbką,
  • opłuczcie ruszt czystą wodą i osuszcie ręcznikiem papierowym.

Sposób nr. 2:

  • przygotujcie ocet i gazę,
  • gazę potnijcie na długie paski, następnie nasączcie je obficie octem,
  • tak przygotowanymi paskami dokładnie owińcie cały ruszt;
  • odczekajcie 60-120 minut,
  • odwińcie ruszt i dokładnie wyszorujcie go gąbką lub druciakiem,
  • opłuczcie ruszt czystą wodą i dokładnie osuszcie ręcznikiem kuchennym.

Sposób z octem najlepiej sprawdzi się przy mniej opornych zabrudzeniach.