Zupy – kto z nas nie lubi tego posiłku? Szybki sposób, żeby dostarczyć swojemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Aby pierwsze danie na obiad zawsze smakowało idealnie, warto znać trik na nadmiar słonego smaku w rożnego rodzaju zupach. Nasze niezawodne metody znajdziecie poniżej.

Co zrobić z przesoloną zupą?

Przesolona zupa nie nadaje się do jedzenia, przynajmniej w większości przypadków. Czasami nie wiemy, co zrobić z taką potrawą, a istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam uratować posiłek. Zamiast wylewać ją do toalety lub do zlewu, warto wypróbować je i przekonać się, że jedynym wyjściem nie jest pozbywanie się posiłku. Jak uratować przesoloną zupę? Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie, którymi się z wami podzielimy.

Jak uratować przesoloną potrawę?

Przesolenie zupy, to rzecz, która zdarzyć się może nam wszystkim. Jeśli już się to zdarzy, to nie należy panikować i pozbywać się przygotowywanego posiłku. Jak uratować przesoloną zupę? Istnieje wiele sposobów, które skutecznie pomogą Ci pozbyć się nadmiaru słonego smaku z zupy.

  1. Pierwszym sposobem jest użycie surowego ziemniaka. Ta metoda jest stara jak świat i znać ją powinien każdy. Wystarczy do zupy wrzucić surowego, obranego dużego ziemniaka (co ważne, nie wolno go kroić) i gotować zupę z nim przez około 10 minut. Bulwa ziemniaka przez swoje właściwości magazynujące wchłonie nadmiar soli, który znajduje się w wywarze. Ważne jest, żeby pilnować czasu – gdy ziemniak pozostanie dłużej w zupie, będzie wciąż słona, ponieważ ziemniak wszystko to, co wchłonął, wypuści w momencie rozgotowania.
  2. Następnym skutecznym sposobem, jest użycie przegotowanej wody. Jest to metoda, która może pozbawić naszej zupy intensywnego smaku, a także może ją rozwodnić, dlatego powinno się jej dodawać bardzo mało.
  3. Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiaru soli jest wykorzystanie białek kurzych, które powinniśmy dodać do wywaru. Białka dobrze wiążą się z solą, przez co ją wchłaniają. Ilość użytych białek zależna jest od wielkości gotowanej zupy, ale zakłada się, że powinno użyć się dwóch sztuk.
  4. Jednym z dziwniejszych sposobów jest dodawanie jabłka do zupy. Poćwiartowane jabłko przez swoją słodycz, nieco zakryje smak soli. Ważne jest jednak, żeby gotować zupę z jabłkiem nie więcej niż 10 minut, ponieważ może ona przejąć w dużej mierze smak owocu.

iStock

Co „wyciąga” sól z zupy?

Jak już wiecie, istnieje wiele sposobów na pozbycie się nadmiaru soli z naszej zupy. Co tak naprawdę „wyciąga” sól z naszej zupy? Sól z zupy bardzo dobrze wyciąga surowy ziemniak, kurze białko, a także skórka z chleba oraz woreczek ryżu. Sposoby z wykorzystaniem białka oraz surowego ziemniaka podaliśmy w poprzednim akapicie. Co jednak zrobić z woreczkiem ryżu i skórką od chleba? Skórkę należy wrzucić do zupy na kilka minut. Pozwoli to wchłonąć nieznaczną ilość soli. Ten sposób poleca się przy niewielkim przesoleniu wywaru.

Woreczek z ryżem działa nieco lepiej od skórki z chleba. Woreczek ryżu należy włożyć na maksymalnie 10 minut, ponieważ zbyt długie trzymanie może skutkować tym, że zupa nabierze nieco ryżowego smaku i zmętnieje. Ryż bardzo dobrze wchłania sól. O dziwo kryształki cukru również bardzo dobrze wchłaniają sól. Jednak, gdy chcemy skorzystać z tego sposobu, warto nie dosypywać cukru do zupy – nada to zupie niechcianego słodkiego smaku. Cukier powinno się nałożyć na łyżeczkę, którą później wkładamy na chwilę do zupy (żadnym razie nie może się on się rozpuścić).

Sposoby na przesoloną zupę zadziałają też przy innych potrawach?

Sposoby na przesoloną zupę, mogą nie działać w przypadku innych potraw. Dlaczego? Większość z nich wymaga gotowania zupy z rzeczami, które mają wchłonąć lub wytrącić sól z naszej zupy. W przypadku innych dań np. mięsnych polecamy skorzystać z innych metod.

Jednym uniwersalnym sposobem, jest dodanie surowego ziemniaka. Jednak w niektórych przypadkach należy go pokroić na plasterki – w przypadku gotowania zupy nie należy go kroić.

Można również dodać niewielką ilość wody. Gdy jednak mamy do czynienia z daniami, które albo pieczemy w piekarniku lub na patelni, w „ratowaniu” może nam pomóc cukier, który dodajemy w niewielkiej ilości do dania lub po prostu wkładamy na łyżeczce do potrawy. Cukier sprawi, że sól zostanie przez niego wchłonięta. Do ratowania potraw można również wykorzystać jabłko, które przed włożeniem do dania kroimy na ćwiartki. Ważne jest, żeby włożyć je na chwilę, ponieważ rozgotowane jabłka szybko wytracają soki, przez co dane może przejść smakiem owocu. Jeśli już wiesz, jak reagować w przypadku przesolenia zupy, sprawdź nasze najlepsze przepisy na zupę na obiad.