Zanurzacie łyżkę w garnku, aby skosztować ugotowanego dania i nagle okazuje się za gorzkie? Taki scenariusz przytrafił się pewnie choć raz każdemu z nas. Pierwszym odruchem w takiej chwili jest rozrzedzanie potrawy wodą lub zabielanie śmietaną. Niektórzy też od razu łapią za cukier, ale nie sprawdza się on do każdej potrawy. Z tego względu warto stosować inny, znacznie lepszy patent.

Jak usunąć gorzki smak potrawy?

Danie wyszło tak gorzkie, że nie da się go jeść? Jeszcze nic straconego. Aby łatwo zneutralizować gorzki smak, wystarczy dodać 1 niewielką szczyptę sody oczyszczonej. Ten tani i łatwo dostępny produkt jest równie skuteczny, a przy tym znacznie bardziej uniwersalny niż powyższe propozycje. Wszystko dlatego, że nie zmienia w żaden sposób smaku dania, a po prostu "wyciąga" z niego całą gorycz. Ważne jednak, aby nie przesadzać z jej ilością, gdyż wtedy możemy uzyskać odwrotny skutek do zamierzonego.

Innym sprytnym patentem jest dokwaszenie dania, gdyż kwaśne produkty oczyszczają kubki smakowe, niwelując tym samym odczucie goryczy. Do takiego dania można więc wcisnąć odrobinę soku z cytryny lub dolać kilka kropli octu.

Jak uratować gorzki gulasz lub sos?

Jeśli triki z sodą i kwaśnymi dodatkami was nie przekonują lub po prostu akurat nie macie w domu tych składników, możecie też wykorzystać inny sprytny sposób. Równie dobrym neutralizatorem gorzkiego smaku jest zwykła cebula, jednak z oczywistych względów, ten patent sprawdza się tylko w przypadku dań wytrawnych. Jeśli więc chcecie pozbyć się goryczy z przypalonego sosu, zupy czy mięsnego gulaszu, wystarczy przelać je do czystego garnka, a następnie wrzucić połowę surowej cebuli, gotować ją przez kilka minut, a następnie wyjąć. Dzięki temu pozbędziemy się części goryczki.