Jak ugotować parówki? Instrukcja krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na kupno parówek, powinniśmy sobie uświadomić, że nie należą one do dań najzdrowszych. Oprócz samego mięsa mogą bowiem zawierać różne inne substancje, których zadanie polega na poprawianiu konsystencji, koloru i smaku otrzymanego produktu. Wiele zależy jednak oczywiście także od producenta. Markowe parówki, spożywane z umiarem, nie powinny zaszkodzić ani dorosłym, ani dzieciom.

Parówki możemy jeść na wiele sposobów: pieczone, smażone, grillowane albo nawet podawane na zimno. Najpopularniejszą metodą pozostaje jednak ich ugotowanie. Jak ugotować parówki? Czynność tę wykonuje się w kilku prostych krokach. 

  1. Wyjmujemy parówki z lodówki co najmniej 20 minut wcześniej. Dzięki temu nieco się ogrzeją i jest mniejsze ryzyko, że popękają w czasie gotowania.
  2. Wybieramy garnek. Musi on być na tyle duży, żeby zmieściły się w nim bez problemu wszystkie parówki, jakie zamierzamy ugotować.
  3. Wlewamy wodę i zagotowujemy do wrzenia.
  4. Do gorącej wody wrzucamy parówki i gotujemy na małym ogniu. Kiedy kiełbaski będą już wystarczająco ciepłe, zdejmujemy je z ognia i przenosimy na talerz.
  5. Można też wrzucić parówki na gorącą wodę i wyłączyć palnik. Parówki podgrzeją się w gorącej wodzie, ale jest mniejsze prawdopodobieństwo, że popękają.

Wokół gotowania parówek rozgorzała dyskusja za sprawą wypowiedzi znanego kucharza. Robert Makłowicz wyjaśnił jak według niego powinno się prawidłowo podgrzewać parówki.

"Nie gotuje się w ogóle parówek, tylko zagotowuje się wodę. Jak zacznie wrzeć, to się wyłącza i do tego się wkłada parówki" – zdradził Makłowicz.

Jak długo gotować parówki?

Konkretne wskazówki w kwestii gotowania parówek zawsze powinny się znajdować na ich opakowaniu. Producent zamieszcza tam często swoje własne parówkowe triki, dzięki którym otrzymamy danie optymalnej jakości. Ogólnie jednak przyjmuje się, że czas gotowania wynosi od 3 do 7 minut. Sporo zależy od wielkości kiełbasek oraz ich twardości. Dodatkowo, jeśli skusiliśmy się na parówki z dodatkami (np. z serem), również i ten fakt należy wziąć pod uwagę w trakcie gotowania.

Na marginesie trzeba jeszcze dodać, że wodę na parówki zawsze możemy doprawić solą albo innymi przyprawami. W praktyce mało kto o tym pamięta. Tymczasem ta drobna sztuczka potrafi nadać gotowej potrawie całkiem nowego charakteru.

Jak ugotować parówki w mikrofali?

Gotowanie parówek w kuchence mikrofalowej będzie jeszcze łatwiejsze, bo nie potrzebujemy do tego wody. Wystarczy wyłożyć kiełbaski na talerz i podgrzewać przez minutę w kuchence, na maksymalnej mocy. Pamiętajmy jedynie, żeby wcześniej wykonać nożem nacięcie wzdłuż każdej kiełbaski - inaczej mogłyby popękać.

Błędy podczas gotowania parówek

Największy błąd, jaki możemy popełnić w trakcie przyrządzania parówek, to wrzucenie ich do wody w foliowej osłonce. Zdecydowana większość producentów doradza zdejmowanie folii przed gotowaniem. Jeśli bardzo tego nie lubimy, możemy poszukać parówek pakowanych bez osłonki - bo takie również są dostępne w sklepach.

Inny popularny błąd polega na wyjmowaniu parówek z lodówki i natychmiastowym wrzucaniu ich do gorącej wody. Nie powinno się tak postępować, bo produkt może popękać - to nie wygląda zbyt estetycznie. Przed kontaktem z wodą należy pozwolić mu "przyzwyczaić się" do temperatury pokojowej.

Nie wszyscy wiedzą również, że parówki zawierają w swoim składzie azotyn sodu (E250), który ma za zadanie chronić m.in. przed rozwojem laseczek jadu kiełbasianego oraz wzmacnia kolor parówek. W zetknięciu z wysoką temperaturą przekształcają się w toksyczne nitrozaminy, czyli substancje o działaniu rakotwórczym. Właśnie dlatego nie należy gotować kiełbasek zbyt długo. Kiedy uznamy je za wystarczająco ciepłe, powinniśmy niezwłocznie zakończyć termiczną obróbkę i przystąpić do jedzenia.