Wielbiciele dymnych smaków i ryb prędzej czy później zadadzą sobie pytanie, jak przygotować ryby do wędzenia. Jest to bardzo proste, ale należy poświęcić temu procesowi trochę czasu. Wędzona ryba, to jedna z najlepszych potraw, jaką możemy zjeść. Przedstawimy wam prostą instrukcję, jak wędzić ryby.

Na czym polega wędzenie ryb?

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto się skupić czym tak naprawdę, jest wędzenie ryb. Wędzenie, jak już we wstępie wspomnieliśmy, jest to metoda konserwacji żywności. Polega ona w głównej mierze na pozostawieniu produktu mięsnego, serów lub ryb, nad miejscem paleniska, z którego wydobywa się dym za pomocą którego, nasz produkt się wędzi.

W wyniku wędzenia ryby zmieniają swój zapach, smak, a także kolor – są one bardziej brązowe. Wędzenie powszechnie uważane jest za jedną z najlepszych metod konserwacji żywności i jednocześnie za jedną z najstarszych.

Do procesu wędzenia wykorzystuje się specjalny gatunek drewno, a także jego pochodnych, czyli trocin i zrębki. Podczas wędzenia produkty poddawane są na działanie ciepła oraz związków chemicznych zawartych w dymie wędzarniczym. Warto podkreślić, że przez wędzenie żywność jest osuszana, co powoduje zwiększenie trwałości produktu.

Przeczytaj: z czym podawać wędzoną rybę?

Jakie ryby można wędzić?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, jakie ryby można wędzić. Tutaj mam dla was dobrą wiadomość – każdy gatunek ryby można wędzić. Nieważne, czy jest to ryba chuda, czy tłusta, słodkowodna lub słonowodna. Wędzenie ryb słodkowodnych oraz słonowodnych można wykonać nawet we własnym ogródku, tylko jest potrzebna do tego specjalna wędzarnia ogrodowa, dzięki której możemy wędzić żywność bez konieczności jechania do wędzarni.

Jakim drewnem wędzić ryby?

Wędzić można praktycznie każdym drewnem, ale wybór gatunku drewna zależny jest od rodzaju wędzonego produktu. Ryby najlepiej wędzić drewnem z drzew liściastych, a to wszystko przez ich stosunkowo łagodny dym. Warto wziąć to pod uwagę, dlatego że ryby mają delikatną strukturę mięsa. Użycie innego drewna może negatywnie wpłynąć na trwałość, a także kompletnie zepsuć smak ryby. Do tego celu polecamy użyć drewno pochodzące z drzew takich jak: olcha, buk, akacja, jesion lub dąb. Ważne jest, żeby nasze drewno wyczyścić i wysuszyć przed włożeniem do wędzarni.

Jak zrobić solankę do wędzenia ryb?

Przygotowywanie ryb do wędzenia, to długi proces, który wymaga od nas przygotowanie specjalnej zalewy. Zalewa do wędzenia ryb wykonuje się szybko, ale sam proces leżakowania ryby jest długi. Jako przykład weźmiemy pstrąga, ale ten sposób można wykorzystać tak samo w przypadku innych ryb. Solanka do pstrąga należy przygotować z wody, soli i ulubionych przypraw. Jakie przyprawy do wędzenia ryb będą najlepsze? Takie, które pasują do smaku ryby – może być to gotowa mieszanka przypraw do zalewy przeznaczonej do wędzenia ryb. Zalewę wykonuje się przez rozpuszczenie soli w zimnej wodzie (50 gramów soli na jeden litr wody, gdy jednak ryba jest tłusta, to należy dodać 90 gramów). Do roztworu wody i soli należy dodać przyprawy. Polecamy dodać czosnek (mogą być całe lub posiekane ząbki), ziele angielskie, liście laurowe oraz wcześniej wybrane przyprawy. W tak przygotowanej solance umieszczamy naszego pstrąga tak, aby cały był zanurzony w roztworze i odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 6 – 12h. Przygotowanie ryb do wędzenia nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać!

Jak przygotować ryby do wędzenia krok po kroku?

Najważniejszą rzeczą, o jaką musisz zadbać, to świeżość ryby. Nieświeża ryba nie nadaje się do wędzenia, ponieważ jej trwałość będzie znacznie mniejsza, a sama ryba nie będzie smaczna. Warto również rozeznać się z tym jak bardzo tłusta jest ryba, którą zamierzamy wędzić. Jeśli jest to ryba tłusta, najlepiej będzie przygotować ją metodą solenia na sucho. Przykładem tłustej ryby jest karp. Karp wędzony w całości powinien być właśnie solony na sucho. Co należy wykonać? Oto kilka kroków:

 • rybę w skórze dokładnie nacieramy solą – sprzyja to dojrzewaniu mięsa ryby. Ogólnie uważa się, że powinno się wykorzystać 18 gramów soli na jeden kilogram mięsa,
 • następnie, należy taką rybę włożyć do szklanego lub kamionkowego pojemnika (ważne jest, żeby był on odporny na działanie soli) na czas około 3 – 6 godzin. W przypadku całych ryb czas ten zwiększa się do nawet kilku dni lub tygodni,
 • co jakiś czas należy sprawdzać rybę i przekładać tak, aby część znajdująca się pierwotnie na dole była na górze.
 • Jeśli chodzi o ryby chude, to je trzeba poddać soleniu na mokro. Wykorzystuje się do tego specjalną zalewę. Oto jak wykonuje się taką zalewę:
 • należy przygotować zimną wodę, sól, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek i ulubione przyprawy,
 • w naczyniu odpornym na działanie soli rozpuszczamy sól w wodzie w stosunku 10:1, czyli na 10 litrów wody przypada 1 kg soli,
 • rybę wkładamy do solanki tak, aby cała znajdowała się w roztworze,
 • następnie zalewę wraz z rybą przechowujemy w chłodnym miejscu na kilka godzin lub dni (zależne jest to od wielkości ryby). Temperatura w takim miejscu nie powinna wynosić więcej niż 15ºC,
 • gdy nasza ryba jest już gotowa, należy dokładnie ją opłukać w wodzie i wytrzeć.

Jeśli ryby są już zapeklowane należy powiesić je na pomocą haków do wędzenia i włożyć do wędzarni. Ważne jest, żeby pomiędzy rybami był odstęp, pozwala to każdej z ryb dokładnie uwędzić. Wędzenie ryby wcale nie musi być trudne!

iStock

Jak wieszać ryby do wędzenia?

Jak wędzić pstrąga? Jak wędzić karpia?” – są to pytania, które mogą zadawać osoby, które po raz pierwszy będą przeprowadzać ten proces wędzenia ryby.

Czas wędzenia ryby zależny jest od jej wielkości i od tego jak jest tłusta. Pstrąg będzie się wędzić zaledwie przez godzinę, gdzie karp potrzebuje do tego aż trzy godziny. Zanim jednak wsadzimy ryby do wędzarni, warto je porcjować, ponieważ nie wszystkie ryby nadają się do wędzenia w całości. Ryby można wieszać na cztery różne sposoby. Oto one:

 • drobne ryby wędzi się w całości. Są to np. szproty lub płotki. Większe ryby, takie jak karp, powinny mieć w jamie brzusznej wstawione rozpórki z drewna,
 • ryby z głowami wędzi się na drucie, którym przebija się czaszkę powyżej nasady głowy lub przez oczy,
 • ryby bez głów również wędzi się na drucie, który przechodzi przez kręgosłup ryby,
 • ryby w kawałkach zawiesza się lub nabija w połowie kawałka.

Ważne jest, żeby żadna ryba nie stykała się z drugą.