Zdrowa dieta wpływa na samopoczucie, ale też wygląd. Czasami mała zmiana potrafi przynieść wielki efekt. Decydując się na jedzenie poszczególnych produktów, możecie polepszyć stan swojego zdrowia, ale też figury. Wystarczy, że dosypiecie do potraw złote drobinki, które chowają w sobie tak wiele cennych właściwości. Możecie je dodawać do sosów, zup, a także podawać z warzywami.

Dlaczego warto jeść złote kuleczki?

Malutkie nasionka posiadające dobroczynne właściwości to komosa ryżowa. Komosa ryżowa, znana szerzej pod nazwą quinoa, to bardzo zdrowy zamiennik ryżu i kasz. Koniecznie przeczytajcie o jej bogactwie właściwości odżywczych i zdrowotnych. Możecie spotkać się z kilkoma jej odmianami: komosa biała, komosa czerwona, komosa czarna.

Komosa ryżowa - właściwości 

Quinoa jest bardzo odżywcza, a jej wpływ na nasze zdrowie pozostaje nieprzeceniony. Przede wszystkim jest ona bardzo bogata w pełnowartościowe białko, które nie występuje często w przyrodzie. Dzięki temu komosa może być włączana do diety wegetarian. Ma w sobie także spora dawkę tak ważnych dla nas zdrowych tłuszczy. Komosa ryżowa jest kolejnym (obok np. truskawek i brukselki) przyciwutleniaczem, który walczy z niechcianymi oznakami starzenia. Nasionka komosy ryżowej mają w sobie dużą dawkę flawonoidów, które są odpowiedzialne za procesy antykoksydacyjne (inne, „zwykle” zboża zupełnie nie posiadają tej substancji). 
Quinoa ma w sobie także sporą dawkę saponiny, która zwalcza choroby grzybowe, wirusy i reguluje naszą odporność. Komosa to produkt, który również odnalazł swoje miejsce w branży kosmetycznej.

Odchudzające właściwości komosy ryżowej

Komosa ryżowa jest bogata w wartości odżywcze, które pomagają w utracie wagi. Jej spożywanie dodaje energii i zmniejsza apetyt. Jest świetnym źródłem błonnika, kwasów omega 3 oraz aminokwasów. Skutecznie przyspiesza spalanie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo jest też niskokaloryczna, jednak zawarte w niej węglowodany i białko służą jako "paliwo" i dodają energii. Jedzenie komosy ryżowej przyczynia się także do polepszenia wyników w walce ze złym cholesterolem.

Komosa ryżowa - do czego podawać? 

Quinoa oprócz tego, że zdrowa, jest również bardzo smaczna. Jej lekko słodki smak sprawia, że z powodzeniem możemy używać jej przy przygotowywaniu deserów, a także dań wytrawnych. Komosa ryżowa to godny zamiennik ziemniaków, wszystkich kasz oraz ryżu. Odnajdzie się także w zastępstwie za makaron. Jeżeli „zaciągamy” zupę kaszą manną, komosa także się sprawdzi. W sklepach odnajdziemy także komosę ryżową w wersji prażonej - to doskonały dodatek do jogurtów w zamian za (często niezbyt zdrowe) musli. 

Komosa ryżowa - jak najlepiej ją ugotować? 

Gotowanie quinoy należy rozpocząć od dokładnego płukania ziaren. Najlepiej robić to pod dużą ilością bieżącej wody. Dzięki temu unikniemy gorzkiego posmaku, który może być odczuwalny bez płukania. Komosę gotujemy bardzo podobnie do ryżu (w wersji bez woreczka). Zachowujemy proporcję 1:2, czyli jedna szklanka quinoy na dwie szklanki wody w garnku.