Ryby to jeden z najwartościowszych składników naszych jadłospisów. Zawierają dużo pełnowartościowego białka, a to dopiero jeden z ich licznych walorów odżywczych. Ryby są zdrowsze od mięsa, szczególnie mięsa czerwonego negatywnie wpływającego na układ krążenia. Jednym z najczęściej stosowanych w kuchni sposobów na rybę jest jej panierowanie i smażenie. Jest to metoda szybka i prosta, a jednak nie zawsze ryba z patelni wychodzi nam taka, jaka powinna. Jak panierować rybę? Co zrobić, aby podczas smażenia utrzymała idealną konsystencję, a podana na stół smakowała wybornie?

Dlaczego warto jeść ryby?

Wśród wartościowych składników menu w diecie śródziemnomorskiej i diecie DASH to właśnie ryby stanowią istotną podstawę. Dobrej jakości ryba kipi od cennych składników odżywczych, wśród których prym wiedzie doskonale przyswajalne przez nasz organizm pełnowartościowe białko (pełnowartościowe, czyli zawierające komplet aminokwasów egzogennych w optymalnych dla organizmu proporcjach).

Są także skarbnica bezcennego dla zdrowia kości i zębów wapnia oraz wspomagającego pracę tarczycy jodu. W rybach znajdziemy witaminę D, a także witaminę E, witaminę A oraz witaminy z grupy B. Jest w nich również cynk, selen, żelazo, potas, fosfor oraz niezwykle wartościowe dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega 3.

Bogactwo składników odżywczych sprawia, że ryby wykazują mnóstwo korzystnych działań na nasz organizm, takich jak: wzmacnianie odporności, wspomaganie pracy układu sercowo-naczyniowego, regulowanie ciśnienia krwi, zmniejszanie poziomu złego cholesterolu, usprawnianie pracy mózgu. Wykazują też właściwości antyoksydacyjne – zmniejszają ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia oraz hamują procesy starzenia.

Dlaczego panierujemy ryby?

Ryba smażona w panierce to stały bywalec na naszych stołach. W tym wydaniu jest niezwykle uniwersalna. Doskonale smakuje zarówno z ziemniakami z wody i frytkami, jak i z ryżem, kaszą, kopytkami i innymi kluskami. Pasują do niej również najrozmaitsze dodatki warzywne i sosy. Ryba z patelni cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż ryba z piekarnika, ryba duszona czy ryba gotowana na parze, choć z uwagi na proces smażenia w tłuszczu, jest od nich mniej zdrowa i mniej dietetyczna.

Dlaczego zatem tak często panierujemy ryby? Ten rodzaj obróbki zyskał sobie wielką przychylność z kilku powodów. Smażenie w panierce jest przede wszystkim szybkie i łatwe. Nie wymaga też czasochłonnej obróbki wstępnej składników. Zarówno obtoczenie ryby w panierce, jak i usmażenie jest błyskawiczne – po kilkunastu minutach mamy gotowe danie. Nie musimy wykonywać marynat, przygotowywać innych składników dania ani też czekać długo, aż ryba upiecze się w piekarniku albo udusi w towarzystwie warzyw...

Panierowanie to także dobry sposób na zachowanie idealnej konsystencji ryby oraz podkreślenie jej walorów smakowych. Ryba w otoczce stworzonej z jajka i bułki tartej wewnątrz jest soczysta i miękka, a na zewnątrz przyjemnie chrupiąca. Panierowanie ma także inny atut – tak przygotowana, pięknie zarumieniona ryba prezentuje się bardzo apetycznie i zawsze jest sposobem na udany obiad lub kolację.

Dorsz w panierce, morszczuk w panierce, halibut w panierce oraz inne panierowane ryby zapewnią nam znakomity smak i aromat, oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z ryby dobrej jakości. Unikajmy ryb głęboko mrożonych, glazurowanych, które po rozmrożeniu okazują się miałkie, wiórowate i łatwo rozpadają się. A jeśli już wybieramy takie ryby, warto wiedzieć, jak szybko rozmrozić ryby.

Jak panierować rybę? Instrukcja krok po kroku

Ryba panierowana, choć należy do łatwych potraw, potrafi stać się kulinarną klapą. Szczególnie gdy rozleci nam się podczas smażenia, rozmięknie i stanie się niezjadliwą papką albo gdy za mocno zarumieni się i stanie się nazbyt chrupiąca. Unikniemy takich przykrych niespodzianek, jeśli zastosujemy się poniższej instrukcji. Jak panierować rybę?

  1. Jeśli używamy ryby mrożonej, musimy ją bardzo dokładnie rozmrozić. Najlepiej przez całą noc albo przez kilka godzin. Ryba musi być całkowicie pozbawiona wody. Jeśli używamy ryby świeżej, płuczemy ją i dokładnie osuszamy.
  2. Po odsączeniu i osuszeniu ryby, kroimy ją, skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy solą i pieprzem (możemy użyć także bazylii i oregano).
  3. Na pierwszym talerzu rozmącamy jajko. Na drugi talerz wsypujemy mąkę pszenną (możemy dodać do niej łyżeczkę mąki ziemniaczanej, aby panierka lepiej się trzymała), na trzeci talerz wsypujemy bułkę tartą.
  4. Każdy kawałek ryby obtaczamy najpierw w mące, potem w jajku, a na końcu w bułce tartej. Tak przygotowana ryba może trafić na patelnię.

iStock/kolaż Redakcja

Co ciekawe, panierowana ryba nie zawsze musi smakować tak samo. Zamiast bułki tartej do panierki można użyć rozdrobnionych orzechów lub migdałów, mielonych płatków owsianych, siemienia lnianego, sezamu lub słonecznika. Bardzo smaczna, efektowna, niepozbawiona orientalnego sznytu, jest również ryba w panierce z bułki tartej zmieszanej z wiórkami kokosowymi. Inną wyśmienitą wersją dania jest ryba w panierce z płatków kukurydzianych pieczona w piekarniku.

Jak usmażyć rybę w panierce?

Do ryby smażonej w panierce powinniśmy użyć patelni niezużytej, z nienaruszoną wierzchnią warstwą. Dzięki temu ryba nie przywrze nam do powierzchni patelni i nie przypali się.

Drugie, o czym musimy pamiętać, to właściwy rodzaj tłuszczu. Najlepszy będzie olej roślinny (np. rzepakowy) albo rafinowana oliwa. Możemy też użyć masła klarowanego. Przed włożeniem ryby na tłuszcz, upewnijmy się, czy jest dobrze rozgrzany. Najprostszym sposobem jest wrzucenie na patelnię kawałka chleba. Jeśli po kilkunastu sekundach dobrze zarumieni się, oznacza to, że temperatura tłuszczu jest idealna do smażenia.

Kolejna cenna wskazówka – nie układajmy ryby zbyt ciasno na patelni, ponieważ nierównomiernie się usmaży. Lepiej poświęcić parę minut więcej i usmażyć ją na dwa razy, niż zepsuć całe danie. Optymalny czas smażenia ryby w panierce to 4-5 minut po każdej stronie (do zarumienienia). Po wyjęciu ryby z tłuszczu, nie zapomnijmy odsączyć jego nadmiaru za pomocą ręczników kuchennych. Danie będzie smaczniejsze i bardziej dietetyczne.