Wszyscy czekamy przez cały rok, aż w końcu nadejdzie lato, cukinia potanieje i będzie można gotować pełne garnki leczo. Nikt nie powiedział jednak, że tym smakiem można cieszyć się tylko w sezonie. Wystarczy zapakować potrawę w słoiki, aby w środku zimy znów móc poczuć smak lata. Trzeba jednak odpowiednio je przyrządzić, aby po kilku miesiącach wciąż zachwycało wyrazistą nutą warzyw i przypraw.

Jak zrobić leczo do słoików na zimę?

Sama cukinia i papryka są dość neutralne w smaku, dlatego dobre leczo to przede wszystkim dużo przypraw. To właśnie one podkręcają cały charakter potrawy, dlatego w garnku nie może zabraknąć soli, pieprzu, czosnku, słodkiej i ostrej papryki oraz ulubionych ziół. Warto jednak dodać 1 dość nietypowy składnik, a wtedy uzyskamy leczo jak z najlepszej restauracji. Wystarczy dolać do leczo nieco soku z ogórków kiszonych, który wspaniale podbija aromat i lekko zakwasza całość. Koniecznie wypróbujcie ten dodatek, a będziecie zaskoczeni, jak dobrze to wszystko razem współgra.

Czy leczo na zimę trzeba pasteryzować?

Istnieją dwie szkoły szykowania leczo do słoików - jedni po prostu przelewają gorące danie do słoików i mocno je zakręcają, aby pokrywki się zassały, natomiast inni wybierają pasteryzację na sucho lub mokro. Która metoda jest lepsza? Aby mieć pewność, że potrawa przetrwa w piwnicy przez długi czas, lepiej zdecydować się na pasteryzację. Jak długo pasteryzować leczo na zimę? Najlepiej robić to około 20 minut, a wtedy będziemy mieli pewność, że potrawa przetrwa długi czas i wciąż będzie tak samo pyszna.

Jak długo można przechowywać leczo w słoiku?

Czasem na tyłach piwnicy lub spiżarni znajdujemy zagubiony słoik z leczo sprzed kilku lat. Czy takie danie wciąż można bezpiecznie jeść? Ciężko tu o jednoznaczną odpowiedź, bo wszystko zależy od tego, jak solidnie zamkniemy nasze słoiki i w jakich warunkach je potem przechowujemy. Bardzo dobrze zawekowane słoiki, które stały w ciemnym, chłodnym miejscu przetrwają nawet kilka lat i to bez uszczerbku na smaku oraz jakości.