Leczo to jeden z ulubionych letnich obiadów, które z chęcią zajadamy w upalne dni. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio je przygotować, a dopiero wtedy będziemy w stanie wydobyć z niego 300% smaku. Jednym z najlepszych sposobów na podkręcenie tego dania jest pewien wyjątkowy dodatek. Wszyscy dobrze go znamy ze sklepu, ale mało kto wpadłby na to, by połączyć go z cukinią i papryką. A zdecydowanie warto!

Jak zrobić pyszne domowe leczo?

Choć przepis na leczo z cukinii i papryki nie jest zbyt skomplikowany, to by wyszedł perfekcyjnie, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, kluczowy jest wybór dobrej cukinii. Jeśli użyjemy starego, przerośniętego warzywa, będzie ono miało dużo pestek, a jego miąższ okaże się gąbczasty i mało chrupiący. Lepiej więc wybierać młode cukinie, a wtedy nie będziemy musieli wyjmować pestek i możemy pokroić je w całości. Korzyści będą podwójne, bo danie będzie smaczniejsze, a my nie będziemy wyrzucać pieniędzy. Podobnie z papryką - należy wybrać tę soczystą i chrupką, a nie pomarszczoną i sflaczałą.

Kolejnym częstym składnikiem, jaki ląduje w garnku, jest kiełbasa. Niektórzy jednak po prostu wrzucają ją do potrawy, zapominając o pewnej bardzo ważnej czynności. Pamiętajcie więc, żeby zawsze podsmażyć kiełbasę przed dodaniem do leczo, a dzięki temu danie będzie znacznie bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku. Wystarczy dosłownie kilka minut na suchej patelni, aby wytopił się z niej tłuszcz, a całość pięknie się zarumieniła.

Co dodać do leczo, aby miało jeszcze więcej smaku?

Oprócz papryki i cukinii niektórzy dodają do leczo pieczarki, fasolkę, a nawet kukurydzę. Niedawno poznaliśmy jednak pewien jeszcze lepszy, choć rzadko używany dodatek. Otóż mało kto wie, że do leczo genialnie pasuje ananas, który dodaje potrawie słodkiej, odświeżającej nuty. Oczywiście najlepszy będzie ten świeży, gdyż ma on twardszą konsystencję, więcej soczystości i znacznie lepszy smak, niż ten z puszki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać również takie plasterki z zalewy.

Jak zrobić leczo z ananasem?

Ważny jest jednak moment dodania tego składnika do garnka. Nie wrzucamy go od razu, razem z papryką i cukinią, gdyż wtedy mocno się rozpadnie i nie będzie miał przyjemnej chrupkości. Znacznie lepiej dorzucić pokrojonego ananasa w połowie gotowania, gdy wszystkie warzywa już nieco zmiękną. Nie należy jednak przesadzać z tym produktem, aby nie zdominował wytrawnego smaku całej potrawy. Na leczo przygotowane z 1 dużej cukinii w zupełności wystarczą skrojone w kostkę 2 plasterki egzotycznego owocu.