Częstą zmorą samodzielnego przygotowywania chleba jest jego pracochłonne wyrabianie. W tym wypadku śmiało możecie o tym zapomnieć. Poza tradycyjnymi wypiekami coraz bardziej popularny robi się np. chlebek bananowy, małpi chlebek lub chleb jabłkowy. Koniecznie spróbujcie upiec też te wersje chlebka, jeżeli będziecie mieć ochotę na dalsze eksperymenty.

Chleb mieszany łyżką z 2 specjalnymi dodatkami

Największą zaletą tego chlebka jest to, że nie musicie go wyrabiać. W zamian wystarczy, że po prostu będziecie mieszać masę łyżką. Ciasto przygotowuje się z mąki pszennej, następnie pięknie wyrasta na drożdżach.

Składnikiem, który sprawia, że wypiek jest tak smaczny, jest żurawina – nadaje mu słodyczy, ale to właśnie dzięki niej staje się też cudownie miękki i nasiąknięty. Z kolei orzechy włoskie będą miło chrupać podczas jedzenia.

Żeby zrobić ten przepyszny chleb będziecie potrzebować 400 g mąki pszennej, 1 łyżeczka soli, 20 g świeżych drożdży (lub 1 czubata łyżeczka instant), 1 łyżeczka cukru, 100 g orzechów włoskich, 100 g suszonej żurawiny i 350 g wody.

Teraz wystarczy zakasać rękawy i do pracy.
Najpierw rozpuśćcie drożdże w 3 litrach wody z dodatkiem cukru. Następnie wsypcie do dużej mąki miskę, sól, drożdże, posiekane orzechy i żurawinę. Całość dokładnie wymieszajcie łyżką. Następnie wlejcie wodę i ponownie wymieszajcie. Całość przykryjcie i odstawcie do wyrośnięcia na 2 godziny. Gdy ciasto będzie już wyrośnięte – wymieszajcie je łyżką, aby nie opadło. Do piekarnika wstawcie garnek żaroodporny i nastawcie piekarnik na maksymalną temperaturę (ok. 250 stopni Celsjusza). Nagrzewajcie piekarnik razem z garnkiem. Gdy piekarnik i garnek będą już bardzo gorące – przełóżcie ciasto z miski do garnka. Ciasto przykryjcie pokrywką i pieczcie przez 30 minut. Zdejmijcie pokrywkę ciasta i pieczcie jeszcze przez 10 minut. Wyjmijcie chleb z piekarnika i przestudzicie.

Zapach, jaki będzie unosił się w domu zwoła do kuchni wszystkich domowników i istnieje prawdopodobieństwo, ze chlebek zostanie zjedzony zanim zdąży całkiem wystygnąć. I trzeba będzie zrobić kolejny. I kolejny:)