Żaden obiad nie może się obejść bez porcji „zieleniny”, czyli sałatki, a najlepiej surówki. Z Polaków można brać przykład, ponieważ nasze zamiłowanie do takiego dodatku do obiadu jest pewnym ewenementem - jadąc na wycieczkę za granicę szybko można się przekonać, że surówka wcale nie jest standardem w innych krajach. 

Zwykle taki przysmak przygotowuje się z kapusty białej lub czerwonej, a także buraków czy marchewki. To ostatnie warzywo sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ surówka z marchewki zwykle jest słodka i wszystkim smakuje. Można dodać do niej jabłko lub inny, często pomijany w przypadku tej potrawy owoc. 

Co można dodać do surówki z marchewki?

Najczęściej marchewkę łączy się z jabłkiem lub innymi słodkimi owocami, jak ananas czy gruszki. Niektórzy dodają do niej także rodzynki. Surówkę z marchewki można też zrobić w wersji wytrawnej, dodając do niej por, natkę pietruszki czy orzechy. Jeśli jednak preferujecie klasyczną odsłonę, czyli surówkę na słodko, polecamy wam dodać do niej pomarańczę - zarówno sam owoc, jak i sok. Przyjemnie podkreśli smak marchewki i doda ciekawą, lekko kwaśną nutę. 

Przepis na surówkę z marchewki z pomarańczą

Składniki:

  • 1 duża pomarańcza,
  • pół cytryny,
  • 3 marchewki,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 1 łyżka miodu.

Przygotowanie:

Obierzcie marchew i zetrzyjcie ją na tarce na dużych oczkach. Przełóżcie do miski. Polejcie marchew sokiem wyciśniętym z połowy cytryny i wymieszajcie. Następnie obierzcie pomarańczę i pokrójcie w kostkę. Dodajcie do surówki i ponownie zamieszajcie.

Wlejcie jeszcze 2 łyżki oliwy, jedną łyżkę miodu i wymieszajcie wszystkie składniki. Odłóżcie je do lodówki na pół godziny.
Po tym czasie surówka z marchewki oraz pomarańczy jest już gotowa do podania. Będzie się świetnie komponowała z większością dań - pieczonym mięsem, smażoną rybą czy kopytkami. Pasuje szczególnie do potraw mięsnych z lekko słodką nutą, np. schabu ze śliwką. Surówka bardzo dobrze smakuje również podana z potrawami na słodko, jak kluski leniwe czy pierogi z owocami.