Ser mascarpone – prawdziwa duma Lombardii – pojawia się w wielu przepisach na pyszne desery w stylu włoskim. Stanowi też obowiązkowy składnik wielu sosów i wytrawnych dań. Rzecz w tym, że ten produkt nie należy do najtańszych, a w wielu sklepach, zwłaszcza w tych mniejszych, po prostu nie jest oferowany. Jeżeli zabrakło wam tego wyśmienitego sera i nie macie czasu, by udać się na zakupy lub nie możecie znaleźć go w swoim sklepie, sięgnijcie po sprawdzony substytut. Czym zastąpić mascarpone? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.  

Wyśmienita kuchnia na stałe wpisała się we włoską tradycję narodową. Bądźmy szczerzy, Włosi są prawdziwymi mistrzami w „wyczarowywaniu” wyśmienitych potraw z dosłownie kilku składników. Ich tradycyjne produkty, które sami otaczają autentyczną czcią, cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie. Jednym z nich jest ser mascarpone, który od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością także w Polsce. 

Czym jest mascarpone?

Mascarpone to włoski ser biały (choć tak naprawdę jego kolor bardziej przypomina barwę kości słoniowej) o miękkiej, gęstej strukturze i gładkiej, kremowej konsystencji. W odróżnieniu od popularnych u nas twarogów nie powstaje z mleka krowiego, a ze śmietany. Charakteryzuje się śmietankowo-mlecznym, lekko słodkim smakiem. Swoją kremową konsystencję zawdzięcza sporej zawartości tłuszczu maślanego.

Ser mascarpone powstał w Lombardii – północnym regionie Włoch szczycącym się długimi tradycjami rolniczymi i mleczarskimi. Historia tego wyśmienitego produktu rozpoczęła się w XVI wieku, gdy pewien rolnik przedstawił lokalnej ludności gładki, kremowy twaróg. Produkt spotkał się z ogromnym uznaniem. Nic więc dziwnego, że doczekał się oznaczenia PAT, nadawanego lokalnym, tradycyjnym produktom spożywczym. 

Mascarpone smakuje wyśmienicie i łatwo rozsmarowuje się na pieczywie. To sprawia, że ten wyjątkowy ser doskonale sprawdza się w roli dodatku do kanapek. Nie można jednak ograniczać jego zastosowania wyłącznie do roli serka kanapkowego, byłoby to wyjątkowo niesprawiedliwe. Włoski rarytas ma znacznie szersze zastosowanie w kuchni.

Od razu po wydobyciu z opakowania, mascarpone można zastosować jako substytut bitej śmietany, dekorując nim mieszanki owoców, domowe wypieki i inne pyszności. Świetnie sprawdza się jako składnik kremów, nie tylko do tortów, ale także lodów i rurek. Ser mascarpone można zapiekać i podgrzewać bez żadnych obaw. To sprawia, że jego zastosowanie w kuchni wykracza poza strefę deserów. Pojawia się w wielu przepisach na dania wytrawne, m.in. jako składnik zapiekanek lub sosów do makaronów.

Nie można jednak nie wspomnieć, że ser mascarpone najbardziej kojarzy się tiramisu. Wspaniały włoski deser składający się z biszkoptów nasączonych aromatycznym espresso swój wyjątkowy smak zawdzięcza właśnie kremowi przygotowanemu z tego serka.

AdobeStock

Najlepsze zamienniki mascarpone

Mascarpone ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Czy w tym kontekście można zastąpić go innym produktem? Każdy Włoch prawdopodobnie oburzyłby się na taką propozycję, ale tak – jeżeli nie macie pod ręką mascarpone, istnieją zamienniki, które w większości przypadków sprawdzą się nieźle lub dobrze. Co zamiast mascarpone? Najciekawsze zamienniki wymieniamy w poniższym zestawieniu. 

Jogurt grecki

Zaczynamy od jogurtu greckiego. Ten znany i ceniony produkt powstaje w procesie fermentacji mleka, do którego dodaje się żywe kultury bakterii. Tak przygotowany, bez dalszej obróbki trafia do opakowań.

Jogurt grecki ma konsystencję zbliżoną do mascarpone – jest gęsty, kremowy i pozbawiony grudek. Należy jednak pamiętać, że jego smak jest zupełnie inny. Tak, w jogurcie też występują śmietanowe nuty, ale na pierwszy plan wysuwa się kwaskowość. Jeżeli więc ma być użyty jako zamiennik mascarpone, warto dodać do niego odrobinę cukru, najlepiej dedykowanego do wypieków. 

Twaróg

Czy zwykły twaróg z krowiego mleka może zastąpić mascarpone? Tak, o ile zostanie odpowiednio przygotowany. Oba sery mają inny smak, strukturę i konsystencję, więc twaróg wyjęty prosto z opakowania nie sprawdzi się jako substytut włoskiego specjału. Jeżeli jednak zostanie trzykrotnie zmielony, spokojnie zastosujecie go zamiast mascarpone. Twaróg można też zmieszać ze śmietanką, w proporcjach 1:1. 

Śmietana kremówka

Skoro o śmietanie mowa, popularna kremówka okazuje się jednym z najlepszych zamienników włoskiego mascarpone, pod warunkiem, że zostanie zmieszana z żelatyną. W trakcie ubijania śmietany na sztywną masę, dodajcie do niej żelatynę rozpuszczoną w kilku łyżeczkach ciepłej wody, a otrzymacie produkt o idealnej konsystencji.

Crème fraîche

Żeby znaleźć idealny zamiennik mascarpone, warto skierować swoją uwagę na produkt z francuskim rodowodem. Mowa o crème fraîche. Pod tą nazwą kryje się lekko ukwaszona, tłusta śmietana, która pod względem konsystencji przypomina włoski przysmak. Crème fraîche nie zsiada się, więc może być stosowana nie tylko jako składnik deserów, ale i dań głównych, w których pojawia się mascarpone. 

Ricotta

Z Francji przenosimy się do Włoch. Dobrym zamiennikiem mascarpone okazuje się inny włoski ser – ricotta. Jest kremowa, ma przyjemnie słodki smak, ale w porównaniu z produktem pochodzącym z Lombardii jest bardziej wilgotna i nieco ziarnista w strukturze. Te różnice raczej wykluczają ricottę jako substytut mascarpone, ale spokojnie – wystarczy zmiksować ser i dodać do niego ubitą kremówkę. Po tym prostym zabiegu, sprawdzi się idealnie.

Mascarpone przygotowany we własnej kuchni

Na koniec mamy propozycję dla ambitnych, którzy nie boją się kulinarnych wyzwań, tych prostszych i tych trudniejszych. Mascarpone można łatwo przygotować we własnej kuchni i zapewniamy was, że nie jest to specjalnie skomplikowane. Wystarczy tylko zagotować śmietanę na średnim ogniu, dodać do niej odrobinę soku z cytryny i ubijać przez 15 minut, aż konsystencja stanie się gęsta. Po ostudzeniu i przelaniu przez sitko z gazą, otrzymacie apetyczną masę, która po schłodzeniu w lodówce (przez ok. 24 godz.) stanie się wyśmienitym serkiem bez żadnych sztucznych dodatków.