Idealny przepis na barszcz czerwony wigilijny

Chcąc podać gościom barszcz wigilijny, coraz częściej decydujemy się na gotowe rozwiązania ze sklepowej półki. W tym roku najwyższy czas przełamać ten trend i wrócić do korzeni, czyli tradycyjnego przepisu. Wbrew pozorom wcale nie jest on skomplikowany, a sekret smaku i aromatu tkwi przede wszystkim w doskonale dobranych przyprawach. Na razie skupimy się jednak na głównych składnikach, którymi są:

  • 2 kg buraków
  • pół selera
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 jabłko
  • łyżka cukru
  • 50 g suszonych grzybów
  • 1 cebula
  • łyżka octu
  • koncentrat buraczany (opcjonalnie)

Czas przygotowania: 3 godziny + doba, w trakcie której barszcz nabierze smaku

Liczba porcji: 20

Przyrządzanie barszczu wigilijnego rozpocznij od zagotowania wywaru. W około 1 litrze wody umieść namoczone wcześniej grzyby, 2 ząbki czosnku i cebulę, która wcześniej trzeba przekroić na pół i każdą z połówek opalać nad palnikiem kuchenki. Po zagotowaniu zmniejsz ogień do minimalnego poziomu i gotuj wywar przez około 30 minut. W tym czasie należy dodać przyprawy, którymi zajmiemy się jednak w dalszej części artykułu.

W trakcie gotowania wywaru zajmij się burakami i selerem. Obierz je ze skórki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Jabłko można zetrzeć na cienkiej tarce wraz ze skórką. Warzywa i jabłkowy przecier należy wymieszać z przygotowanym wcześniej wywarem, dodając około 4 l wody. Całość powinna zagotować się w ciągu około 20 minut. Potem gotujemy zupę jeszcze przez kwadrans. W końcowej fazie do barszczu warto dodać łyżkę octu i całość wymieszać.

Po ostudzeniu smak barszczu należy wzbogacić solą, pieprzem i łyżką cukru. Zupa gotowana bez mięsnego wywaru może okazać się zbyt mało intensywna w smaku, dlatego przydatny bywa koncentrat buraczany. Kilka łyżek w zupełności wystarczy, aby barszcz zyskał doskonały smak. Najlepiej, jeśli barszcz postoi w chłodnym miejscu przez mniej więcej dobę, a następnie zostanie odcedzony.

Sekret smaku tkwi w odpowiednich przyprawach

Przejdźmy teraz do przypraw, które tak naprawdę odgrywają kluczową rolę w przygotowywaniu tego tradycyjnego świątecznego dania. Realizując ten przepis, postawiliśmy na zestaw przypraw Kamis.

Czosnek granulowany (płaska łyżeczka) to odpowiedni wybór dla fanów wyrazistych smaków. W naszym barszczu wzbogacił i podkreślił smak posiekanych wcześniej ząbków. Majeranek (czubata łyżeczka) nada potrawie lekko palący smak, który przywodzi na myśl barszcz wigilijny znany z dzieciństwa. Ważną rolę odgrywa także lubczyk, który ma intensywny, korzenny, lekko cytrynowy aromat. Z kolei liście laurowe (6 sztuk) nadają potrawie pożądanego, lekko pikantnego smaku, podobnie jak ziele angielskie (5 ziarenek).

Uszka do barszczu: z farszem czy bez?

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Czy uszka do barszczu czerwonego wigilijnego należy przygotować z farszem czy bez farszu? Naszym zdaniem odrobina posiekanych grzybów, na których gotowany był wywar, podsmażonych wraz z cebulą wzbogaci smak barszczu wigilijnego, który powstał przecież na wywarze z borowików. Jeśli jednak chcesz, by twoi goście delektowali się przede wszystkim smakiem aromatycznej zupy, nic nie stoi na przeszkodzie, by podać barszcz czerwony z uszkami bez farszu. Wspaniały barszcz wigilijny z tego przepisu z pewnością obroni się bez żadnych dodatków!