Pod koniec lata przetwory z cukinii i kabaczków goszczą niemal w każdym domu. Leczo, ketchup z cukinii, marynowane przetwory, zupy czy roladki. To wszystko można wyczarować z tych warzyw za grosze. Kiedy idziemy do sklepu widzimy zarówno cukinie i kabaczki. Czym się różnią?

Okazuje się, że kabaczek i cukinia to jedno i to samo warzywo, tylko w innym stadium dojrzewania. Różnią się od siebie kolorem, wielkością i miąższem.

Czym się różni cukinia od kabaczka

Cukinia to młodsze warzywo, jest zielona, jędrna, cieńsza, a w środku ma jeszcze niedojrzałe pestki. Wyglądem przypomina duże ogórki. W smaku jest łagodna, z lekko słodkawym posmakiem i ma kolor od ciemnozielonego po jasnożółty. Kabaczek natomiast to po prostu przerośnięta cukinia. Dojrzewa później, ma kolor od jasnozielonego, po żółty, a nawet wpadający w pomarańczowy. Może mieć tez na skórce delikatne plamki. Jest dużo większy, bardziej miękki, skóra jest twardsza, a w środku znajdziemy sporo dojrzałych nasion i miękki miąższ.

Jak jeść cukinię i kabaczka?

Oba warzywa to świetna baza do wielu dań. Leczo z cukinii, faszerowane cukinie czy zupy krem, to tylko nieliczne propozycje, jak można wykorzystać te warzywa w kuchni. Fantastycznie nadają się do wekowania, dlatego warto zrobić przetwory właśnie teraz, gdy można dostać cukinię w dobrej cenie. Warzywa nadaje się też do grillowania. Niezastąpione są też kotlety z panierowanych kabaczków, które z powodzeniem zastąpią schabowego, a są zdecydowanie zdrowsze i lżejsze.

Czy cukinię trzeba obierać?

Skórka z cukinii jest jadalna i można ją spożywać na surowo lub po upieczeniu czy grillowaniu. Dlatego nie trzeba obierać cukinii ze skórki, gdyż dzięki niej potrawa będzie miała bardziej intensywny smak i niezwykle efektowny wygląd. Zawsze jednak trzeba pamiętać, by dobrze wymyć warzywo pod bieżącą wodą, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń ze skórki.