Czosnek słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, ale nie można go jeść bez umiaru. Okazuje się, że w zbyt dużych ilościach przynosi więcej szkody niż pożytku i na dłuższą metę może poważnie szkodzić zdrowiu. Jeśli więc lubicie dodawać go do każdej potrawy, lepiej sprawdźcie, czy nie przekraczacie dziennej dawki.

Właściwości czosnku

Dlaczego warto jeść czosnek? W jego niewielkich ząbkach kryje się całe bogactwo witamin i minerałów, zbawiennych dla naszego zdrowia. Znajdziemy tam między innymi witaminy C, A i te z grupy B, a także żelazo, cynk, fosfor, magnez i miedź. W czosnku znajduje się też cenny związek siarki, zwany aliacyną. To właśnie aliacyna odpowiada za jego antybakteryjne właściwości.

Warto jednak wiedzieć, że powstaje ona dopiero po rozdrobnieniu ząbków, czyli w momencie, gdy je pokroimy, rozmiażdżymy lub pogryziemy. Najlepsze działanie ma ona po około 10 minutach, dlatego po rozdrobnieniu czosnku warto odczekać około 10 minut i dopiero wtedy dodawać go do dań. Przy wszystkich tych walorach, należy jednak pamiętać, że pomimo dobroczynnych właściwości czosnku, nie można go jeść bez ograniczeń.

Co się stanie, gdy zjemy za dużo czosnku?

Mówi się, że tylko dawka czyni truciznę i podobnie jest w tym przypadku. Choć czosnek jest bardzo zdrowy, to w zbyt dużych ilościach działa niekorzystnie na organizm. Przedawkowanie tych aromatycznych ząbków obciąża nasz układ pokarmowy, co skutkuje takimi dolegliwościami jak zgaga, gazy, biegunka, wzdęcia czy skurcze żołądka. Broniący się organizm może nawet reagować na nadmiar czosnku bólami i zawrotami głowy, mdłościami, a także podwyższoną temperaturą. 

Ile czosnku można zjeść w ciągu dnia?

A więc, czy czosnek można jeść codziennie? Okazuje się, że tak, ale w ściśle ograniczonej ilości. Bezpieczna dzienna dawka to od 2 do 3 ząbków. Taka porcja pozwoli nam przyswoić wszystkie dobroczynne wartości czosnku, a jednocześnie nie wywoła nieprzyjemnych dolegliwości.

Musimy jednak pamiętać, że dla niektórych osób jest on całkowicie zakazany. Kto nie powinien jeść czosnku?  Całkowicie powinny go wykluczyć osoby cierpiące na zakrzepicę, niedociśnienie tętnicze, wszelkie choroby wątroby, ostry nieżyt żołądka i jelit.