Jajka na miękko to jedno z najpopularniejszych śniadań, jakie pojawiają się na naszych stołach, ale już od lat krążą wątpliwości, ile ich spożywać, aby nie mieć problemów z cholesterolem. Okazuje się jednak, że wcale nie należy się bać tego produktu. Badania dowodzą, że bez obaw możemy pałaszować je regularnie, a wyjdzie to nam na zdrowie.

Czy jedzenie jajek na miękko jest zdrowe?

Przez wiele lat baliśmy się nadmiaru jajek w diecie, gdyż mówiło się, że podwyższają one poziom cholesterolu. W gabinetach lekarskich często padało więc pytanie, czy można jeść jajka codziennie? Okazuje się jednak, że można, a nawet warto to robić. Najnowsze badania pokazują, że ograniczać się powinni tylko ci, którzy cierpią na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, natomiast zdrowe osoby bez obaw mogą jeść 2 jajka dziennie. Według aktualnych wyników badań, w jednym żółtku znajduje się zaledwie 0,3% cholesterolu, a przy tym aż od 10 do 20% fosfolipidów, które zapobiegają jego odkładaniu się. Te liczby najlepiej więc pokazują, że nie należy unikać jedzenia jajek ze względu na ten składnik.

Warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie jajka na miękko są zdecydowanie najzdrowszą formą podania, gdyż płynne żółtko zachowuje więcej składników odżywczych, niż po ugotowaniu czy usmażeniu. Należy też pamiętać, że cholesterol utlenia się podczas długiej obróbki termicznej, więc w jajku na miękko pozostaje on w znacznie zdrowszej postaci nieutlenionej. 

Jajka na miękko - z czym to się je?

Należy jednak pamiętać, że nie liczy się tylko, ile jajek dziennie jemy, ale też z czym je łączymy. Anne Harguth - dietetyczka z Mayo Clinic tłumaczy, że jajka same w sobie nie zwiększą naszego poziomu cholesterolu, ale w połączeniu z boczkiem, masłem, majonezem czy żółtym serem już rzeczywiście zwiększają ryzyko problemów układu krążenia. Wszystko dlatego, że wymienione produkty są bogate w tłuszcze nasycone oraz sól.

Zatem z czym łączyć jajka, aby przynosiły nam same korzyści? Zdecydowanie najlepiej dodawać do nich produkty bogate w błonnik, czyli świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo lub orzechy i ziarna.