Goście zapowiedzieli się za godzinę, a wy nie macie nic do kawy? Spokojnie, w takich sytuacjach najlepszym ratunkiem jest ciasto 7-minutowe. Wyjmijcie kilka najprostszych składników z lodówki i szafki, a już po chwili masa będzie gotowa do pieczenia. Gdy podacie je na stół, wszyscy będą zachwyceni i nikt nie uwierzy, że przepis jest tak prosty. Zobaczcie sami i koniecznie wypróbujcie ten wypiek.

Jak zrobić ciasto 7-minutowe?

W przeciwieństwie do innych ciast, które często wymagają wyrastania drożdży, ubijania piany z białek czy ucierania masła, tę recepturę robi się tylko w jednej misce. Wystarczy wyjąć w lodówki jogurt naturalny lub maślankę, dodać jajka, mleko, masło i mąkę. Do tego podstawowego zestawu wystarczy już tylko trochę cukru i odrobina proszku do pieczenia, a potem zostaje już tylko połączyć wszystko razem. 

Ciasto 7-minutowe - dodatki

Jeśli chcecie dodatkowego urozmaicenia, wymieszane ciasto 7-minutowe możecie łączyć ze wszystkimi ulubionymi owocami, zarówno świeżymi, jak i mrożonymi. Dzięki temu ten przepis idealnie sprawdza się przez cały rok, wystarczy tylko wymieniać coraz to nowsze sezonowe skarby z warzywniaka. Oprócz nich, do środka ciasta można też wrzucić rodzynki, suszoną żurawinę, dowolne orzechy czy kawałki czekolady. Wybierzcie więc ulubione dodatki i bierzcie się za pieczenie, a już po chwili będziecie cieszyć się unoszącym się w całym domu zapachem ciepłego wypieku.

Przepis na szybkie ciasto 7-minutowe

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki
  • 2 jajka
  • pół szklanki jogurtu naturalnego lub maślanki
  • pół szklanki cukru
  • 80 g masła
  • 60 ml mleka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

Masło roztapiamy w rondelku i studzimy, a mleko podgrzewamy. Jajka ucieramy z cukrem na jasną, puszystą masę. Ciągle ucierając, wlewamy stopniowo płynne masło oraz gorące mleko i jogurt. Na koniec dosypujemy przesianą wcześniej mąkę oraz proszek do pieczenia i łączymy wszystko łyżką. W tym momencie dorzucamy ulubione owoce i przelewamy masę do blachy, wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowane ciasto 7-minutowe wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około godzinę.