Takie trufle to prawdziwe kule mocy. Daktyle, z których powstają, są źródłem cukrów prostych, dzięki czemu są cenione przez aktywne, zapracowane osoby i sportowców, którzy potrzebują szybkiego źródła energii. Trufle z daktyli możecie ze sobą wziąć na piknik lub w podróż jako dodatek do prowiantu suchego. Błyskawicznie dodadzą wam energii np. na górskim szlaku. Tego typu kule mocy po obtoczeniu we wiórkach, różnych orzechach, kawałkach liofilizowanych lub suszoncyh owoców, np. w kandyzowanej skórce pomarańczy, możecie też zapakować elegancko i podarować na prezent. Daktyle nadają się jako baza do alternatywnych deserów nie tylko ze względu na zawartość cukru, ale też przyjazną, "plastyczną" konsystencję. Często blenduje się je i dodaje do spodów ciast, szczególnie na zimno, z lodówki. Co je wyróżnia wśród innych słodyczy i dlaczego warto zastąpić nimi ulubionego batona? 

Daktyle – wartości odżywcze. W jakiej postaci są najlepsze?

Właściwości suszonych daktyli nie odbiegają zwykle od świeżych. W Polsce mamy dostęp głównie do suszonych owoców palmy daktylowej (zwanej również "drzewem życia") z odmian Medjool lub Deglet Nour. Dorosły daktylowiec może osiągnąć wysokość nawet 40 metrów. Daktyle wyróżniają się ze względu na wysoką zawartość potasu (w świeżych, w odmianie Medjool jest go aż 696 mg). Potas pomaga regulować ciśnienie krwi i chronić przed nadciśnieniem. 

W suszonych daktylach znajdziecie więcej błonnika niż w świeżych, dzięki czemu daktylowy deser będzie się też szybciej trawił. Daktyle pobudzają pracę jelit i przynoszą ulgę przy zaparciach.  Suszone daktyle mogą też być pomocne przy zespole jelita drażliwego. Zawierają one tryptofan, który bierze udział w syntezie serotoniny. "Hormon szczęścia" jest istotny nie tylko dla waszego nastroju, ale również dla objawów towarzyszących tej dolegliwości. Tryptofan, podobnie jak obecna w daktylach tauryna, wspiera również układ nerwowy. Daktyle zawierają także witaminy z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Owoce pomagają zregenerować się chronicznie zmęczonym i zestresowanym osobom. 

Daktyle to doskonały składnik również dla osób z nadkwasotą żołądka. Owoce działają alkalizująco - pomagają zmienić pH soku żołądkowego na bardziej zasadowe. Pozwala to zmniejszyć objawy nadkwaśności.

Najprostsze na świecie trufle z daktyli - przepis

Składniki:

  • 0,5 szklanki daktyli
  • 0,5 szklanki wiórków kokosowych
  • Garść wiórków kokosowych (do obtoczenia)
  • Opcjonalnie: garść całych migdałów bez skórki

Sposób przygotowania:

  1. Namoczcie daktyle we wrzątku na kilka minut aż nieco zmiękną, odciśnijcie.
  2. Zblendujcie je razem z wiórkami na gładką, gęstą masę. 
  3. Uformujcie z niej kulki i (opcjonalnie) do każdej włóżcie po 1 migdale. 
  4. Włóżcie na co najmniej pół godziny do lodówki, by trufle stwardniały. 

Jeśli chcecie uzyskać nieco inny smak, możecie do masy dodać łyżkę kakao lub namoczyć daktyle w gorącej kawie zamiast wody. 

Kto nie powinien jeść daktyli?

Daktyle błyskawicznie podwyższają poziom cukru we krwi. Owoce mają wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie nadają się one dla osób zagrożonych cukrzycą i chorych. Daktyle odradzane są również w przypadku zapalenia żołądka, przy kolce żołądkowej, wzdęciach i, co ciekawe, również przy migrenach. Zawierają one tyraminę - organiczny związek chemiczny, który może wywoływać bóle głowy. Tyraminę zawierają także sery dojrzewające, mięso i wędliny oraz rodzynki i figi.