Przepisy na polędwiczki wieprzowe

Polędwiczki wieprzowe

Polędwica to mięso, które pochodzi z tylnej części półtuszy wieprzowej. Stanowi długi i wąski mięsień grzbietu, którego budowa pozwala na przyrządzenie tego samego mięsa na kilka sposobów. Polędwicę przygotowuje się w formie filetu (polecana przez szefów kuchni jest na przykład soczysta polędwica wieprzowa smażona w całości) albo drobno pokrojoną na kawałki o szerokości i grubości około 1 cm oraz 2 cm długości w postaci gulaszu. Popularnym sposobem serwowania jest również polędwiczka wieprzowa, czyli niewielki kawałek odkrojony od filetu.

Potrawy z polędwicy wieprzowej

Polędwiczki wieprzowe możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Ta część wieprzowiny nadaje się zarówno do smażenia, duszenia, gotowania, jak i pieczenia, zatem wobec mnogości i rozmaitości przepisów, niejeden pomysł na polędwiczki mamy szansę sprawdzić samodzielnie.

Polędwiczki tradycyjne. Do klasycznych sposobów przyrządzania polędwiczek wieprzowych należy smażenie i duszenie. Takie przyrządzanie mięsa sugeruje wiele przepisów, które różnią się między sobą składnikami marynat, stosowanymi przy przygotowaniu przyprawami czy czasem obróbki. Doskonałym przykładem potraw tradycyjnych są polędwiczki wieprzowe po warszawsku (w marynacie z musztardy) czy w sosie grzybowym, duszone w piwie lub wódce, a w wersji bardziej nowoczesnej – w whisky.

Przepis na polędwiczki wieprzowe dietetyczne. Jeśli musimy lub chcemy unikać potraw o większej zawartości tłuszczu, możemy zwykle obniżyć zawartość kalorii w daniu stosując jego uboższą w lipidy czy węglowodany wersje. Podobnie jest w przypadku polędwiczek. Już sam sposób przyrządzenia wpływa na obniżenie kaloryczności przysmaku. Świetnie w kuchni lekkostrawnej sprawdzą się polędwiczki wieprzowe gotowane na parze. Można przyrządzić je w parowarze, używając podczas obróbki termicznej jedynie przypraw (np. majeranku, czosnku i pieprzu), a soląc już po wyjęciu z urządzenia. Jeśli chcemy, żeby nasza potrawa zachowała niewielką ilość kalorii, musimy zrezygnować z zawiesistych sosów na rzecz jogurtowych dipów.

Co pasuje do polędwicy?

Dania z polędwiczki wieprzowej należą raczej do tradycyjnych, jednak mięso, z którego zostały przyrządzone jest na tyle uniwersalne, że komponuje się wspaniale z wieloma różnymi dodatkami. Można nasze polędwiczki podać zarówno z gotowanymi ziemniakami, kaszą (jaglaną, pęczakiem czy kuskus), jak i frytkami lub ziemniakami pieczonymi. Do tego wspaniałym dodatkiem będą gotowane albo surowe warzywa. Buraczki na ciepło, marchewka z groszkiem czy gotowana zielona fasolka pasują do polędwicy tak samo jak sałata ze śmietaną, mizeria, tarta marchew z selerem lub jabłkiem czy mniej konwencjonalne surówki albo sałatki na bazie rukoli i roszponki.

Smażone polędwiczki warto podawać z sosami – beszamelowym, kurkowym, koperkowym albo pieczarkowym. Doskonale pasują też do tego rodzaju mięsa dipy – czosnkowy czy musztardowy będzie smakował idealnie

Polecane przepisy