REKLAMA

Przepisy z aronią

5 przepisów

aronia-fot.iStock

Aronia to owoc, który nadaje się do przygotowania soków, nalewek i konfitur. Dzięki wysokiej zawartości pektyn, aronia jest produktem z którego wychodzą doskonałe galaretki. Aronia jest mniej popularnym składnikiem ciast, ale ma swoich amatorów. Wyglądem przypomina ciemniejsze jagody. W smaku owoc jest słodki i cierpki a nawet ostry. Owoce zawierają dużą ilość witaminy C, która jest szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym. Zebraliśmy dla was przepisy z aronią.

Inne z kolekcji: owoce leśne

Aronia - właściwości

Aronia to krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Początkowo rosła dziko, aby z czasem zadomowić się w przydomowych działkach. Z powodzeniem zostały również uprawiane na plantacjach. Aronii przypisuje się silne działania oczyszczające z wolnych rodników, przeciwnowotworowe, spore witaminy C i P. Ponadto jest bogata w potas, wapń, żelazo i magnez. A także śladowe ilości jodu. Owoc aronii często polecany jest do stosowania w profilaktyce nadciśnienia tętniczego i nieżycie żołądka. Aronia znana jest  również z poprawiania ostrości widzenia. 

Aronia - zastosowanie

Interesującym zastosowaniem aronii jest wykorzystanie jej jako barwnika spożywczego. W zależności od ilości soku z aronii otrzymamy kolor o stopniowanym nasyceniu. Od fioletowego po delikatnie różowy. Ususzona aronia będzie niecodziennym dodatkiem do ciast, deserów a nawet do mieszanek herbacianych. Napar owocowy z malin i aronii będzie działał rozgrzewająco w chłodne dni.