Borówka amerykańska to bez wątpienia jeden z ulubionych owoców, jakie podjadamy w sezonie. Z tego względu chętnie hodujemy ją we własnych ogródkach, aby nie płacić za nią grubych pieniędzy, tylko móc cieszyć się pełnymi koszami własnych plonów. Jeśli więc wy też chcecie uprawiać tę roślinę, najpierw sprawdźcie, czym ją nawozić, aby pięknie rosła i uginała się od pysznych owoców. 

Borówka amerykańska - właściwości

Zanim przejdziemy do tajników uprawy tej rośliny, najpierw skupmy się na tym, dlaczego warto ją jeść. Na co są dobre borówki? Okazuje się, że w tych drobnych owocach kryje się całe mnóstwo wartościowych składników, które zbawiennie działają na cały organizm. Wśród nich wymienić można na przykład witaminy C, K i B9, a także szereg minerałów, takich jak potas, mangan i miedź. Oprócz tego znajdziemy też cenne polifenole, antyoksydanty i kluczowy w zbilansowanym jadłospisie błonnik pokarmowy. Taki skład sprawia, że borówka amerykańska przynosi wiele korzyści:

  • pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację,
  • chroni serce i obniża ciśnienie tętnicze,
  • pozytywnie wpływa na wzrok,
  • poprawia wrażliwość insulinową,
  • chroni przed infekcjami układu moczowego,
  • wspomaga regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

borówka amerykańska właściwości

Źródło: Getty/iStock

Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej?

Jeśli powyższe właściwości zachęciły was do posadzenia własnej borówki, najpierw musicie wiedzieć, jak odpowiednio o nią zadbać. Po pierwsze trzeba pamiętać, aby nie sadzić jej w sąsiedztwie roślin lubiących zasadowe pH, gdyż może to osłabiać wzrost i owocowanie borówki. Gleba musi być więc kwaśna, a do tego mocno wilgotna. Ponadto lepiej też nie umieszczać tej rośliny przy wysokich drzewach, gdyż będą one po prostu zacieniać borówkę, co znacznie ją osłabi.

Czym nawozić borówkę amerykańską?

Gdy mamy już odpowiednie miejsce dla naszych borówek, przyda się im też odpowiednia odżywka, dzięki której będą miały wszystko, co potrzebne im do prawidłowego wzrostu. Jaki nawóz pod borówki sprawdzi się najlepiej? Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować drogich środków ze sklepów ogrodniczych, bo genialną odżywkę, która wzmocni roślinę i przyniesie obfite zbiory owoców, zrobicie z czegoś, co i tak marnuje wam się w domach. Wystarczy bowiem tylko zwykły suchy chleb.

Aby zamienić go w wartościowy nawóz do borówki, wystarczy tylko nazbierać nieco większy zapas takich czerstwych kromek, a następnie zalać chleb wodą i odstawić na jakiś czas, aby chleb zmiękł. Gdy już się rozpadnie na papkę, rozcieńczamy całość z wodą i wlewamy wprost pod borówki.