Na straganach i w marketach od kilku dni wyraźnie widać, że papryka staje się już bardzo tania, dlatego najwyższy czas na przygotowywanie przetworów z tego warzywa. Wielu twierdzi, że papryka marynowana jest przepyszna, jednak są i tacy, którzy nie mogą jej przełknąć. Zwykle narzekają na jej miękką i rozgotowaną konsystencję, ale gdy spróbują papryki z tego przepisu, od razu zmieniają zdanie. Zobaczcie, jak zrobić paprykę konserwową, żeby była chrupiąca i wyrazista w smaku.

Jak wybrać paprykę do marynowania?

Każdy przepis na paprykę konserwową zaczyna się od wyboru dobrej jakości warzywa. Bez tego nawet najsmaczniejsza zalewa na nic się nie zda. Kiedy będziecie kupowali bądź zbierali z własnego ogródka paprykę, zwróćcie więc uwagę, aby była:

  • nieuszkodzona,
  • jędrna i twarde,
  • o gładkiej skórce,
  • bez przebarwień.

Jak się robi zalewę do papryki marynowanej?

Wielu zastanawia się, czy do papryki konserwowej dodaje się olej. Niektórzy od razu rezygnują z tego składnika w obawie przed zwiększeniem kaloryczności przekąski, jednak nie należy tego robić. Okazuje się, że olej to bardzo ważny składnik zalewy, gdyż dzięki niemu przetwory nabierają lepszej konsystencji i dłużej stoją. Co więcej, dodatek tłuszczu świetnie wpływa też na smak gotowej papryki marynowanej i wzmacnia jej wyrazistość.

Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, bo wcale nie da to lepszego skutku. W zupełności wystarczą 3 łyżki na każdy kilogram świeżej papryki. Najlepiej dodawać go na sam koniec, tuż przed szczelnym zamknięciem słoików i kolejnym krokiem, czyli pasteryzacją. Tak przygotowana papryka marynowana z pewnością będzie pyszna aż do kolejnej wiosny.

Czy paprykę zalewamy gorącą zalewą?

Wielu zastanawia się też czy marynata do papryki powinna być zimna, czy wręcz przeciwnie - musi się gotować? Odpowiedź jest tylko jedna: aby papryka marynowana wyszła jędrna, twarda i sprężysta, zalewa powinna być ciepła, ale nie wrząca. Tylko w ten sposób przetwory wyjdą jędrne, wyraziste w smaku i postoją przez cały rok.