Papryka staje się coraz tańsza, więc wszyscy chętnie korzystamy z niej w kuchni na dziesiątki sposobów. Chrupiemy ją do kanapek, kroimy do sałatek i gotujemy z niej pyszne leczo. Warto jednak wiedzieć, jak kupować paprykę, aby potem nie żałować. Następnym razem w sklepie lub na targu zwróćcie uwagę na 1 rzecz. Ten szczegół wiele mówi o tym, co kryje się w środku.

Jak wybrać paprykę?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w skrzyni z paprykami pomieszane są 2 rodzaje - męska i żeńska. Czym się różni papryka męska od damskiej? Choć może to brzmieć skomplikowanie, w rzeczywistości łatwo poznacie je po ilości uwypukleń z dołu. Papryka męska ma 3 wypustki na spodzie, a żeńska 4. Gdy wiemy już jak je zidentyfikować, zobaczmy, czym się różnią. Otóż papryka żeńska jest dużo słodsza, a męska ma bardziej zbity i twardy miąższ. To jednak nie wszystkie różnice.

Jak rozpoznać, w której papryce jest więcej pestek?

Co ciekawe, oprócz smaku, papryki różnią się też ilością pestek. Warto więc wiedzieć, że papryki z 4 wypustkami od dołu mają większą zawartością pestek, więc są cięższe, a co za tym idzie - droższe. Nie ma co więc przepłacać za niewykorzystane części, które i tak wylądują w śmietniku. Pamiętajcie o tym na kolejnych zakupach, a zyskacie nie tylko słodszy smak, ale i nieco niższy rachunek. 

Taka papryka genialnie sprawdzi się między innymi do faszerowania. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku.

Przepis na faszerowaną paprykę z mięsem

Składniki:

  • 4 papryki słodkie
  • 300 g mięsa mielonego z łopatki
  • 100 g ryżu
  • 1 jajko
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1-2 ząbki czosnku
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Gotujemy ryż do miękkości i odparowujemy. W tym czasie papryki dokładnie myjemy, odcinamy kapelusze i wydrążamy środek.
  2. Mięso mielone doprawiamy solą i pieprzem. Przeciskamy czosnek przez praskę i dodajemy do mięsa razem z jajkiem.
  3. Ugotowany i odcedzony ryż dodajemy do masy mięsnej razem z koncentratem pomidorowym. Masę przekładamy do wydrążonych papryki i domykamy kapeluszami.
  4. Faszerowane papryki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza na 45 minut.