Wasze monstery dawniej zachwycały soczyście zielonymi liśćmi z pięknymi dziurami, a teraz marnieją w oczach i nie wypuszczają nowych gałązek? Być może problem tkwi w braku odpowiednich substancji, dlatego warto zasilić je porządną dawką minerałów. Aby to zrobić, wystarczy przygotować domowy nawóz z pewnego taniego i ogólnodostępnego składnika, który często marnujecie w swoich kuchniach. Zobaczcie, o czym mowa i jak świetnie wpływa to na monstery, a już nigdy nie zmarnujecie ani kropelki. Ten domowy nawóz do monstery przygotujecie za grosze.

Monstera - jak ją pielęgnować?

Zanim zabierzecie się za nawożenie, upewnijcie się najpierw, że odpowiednio obchodzicie się ze swoimi monsterami. Oto kilka najważniejszych zasad dobrej pielęgnacji tych roślin:

  • monstera lubi mocno wilgotne powietrze, dlatego warto co jakiś czas zraszać jej liście spryskiwaczem,
  • latem podlewa się ją mniej więcej raz w tygodniu, a zimą raz na 2 tygodnie,
  • aby pięknie rosła, powinna być regularnie nawożona.

Czym nawozić monsterę w doniczce?

Aby zasilić monsterę wcale nie musicie kupować drogich odżywek ze sklepów ogrodniczych. Wystarczy udać się do kuchni, bo właśnie tam znajdziecie genialny domowy nawóz i to za półdarmo. Okazuje się, że w tym celu genialnie sprawdza się woda po gotowaniu warzyw takich jak marchew, pietruszka czy seler. Choć początkowo może się to wydawać dziwne, ten płyn, który zwykle ląduje w zlewie zawiera masę cennych minerałów, które świetnie wpływają na kondycję roślin. Znajdziemy tam między innymi potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo, sód, wapń, mangan czy miedź, czyli wszystko to, co jest potrzebne naszym zielonym ozdobom do prawidłowego wzrostu.

Jak zrobić nawóz do monstery z pietruszki?

Nawóz z pietruszki, marchwi czy selera możemy więc stosować do roślin doniczkowych, jak i tych ogrodowych. Wystarczy tylko wystudzić taki wywar i podlewać nim rośliny wprost do gleby. Warto więc o tym pamiętać podczas przygotowywania sałatki jarzynowej czy innych potraw, do których obgotowujecie wcześniej jarzyny. Należy jednak zwrócić uwagę na 1 bardzo ważną rzecz, a mianowicie to, że jeśli chcemy wykorzystać wodę po warzywach do roślin, nie możemy jej solić, gdyż sól źle wpływa na korzenie, utrudniając im pobieranie wody.

Kiedy nawozić monsterę?

Tak przygotowaną odżywkę warzywną stosujemy raz na 2 tygodnie. Jeśli jednak regularnie chcecie aplikować swoim monsterom taki domowy nawóz, pamiętajcie, że robi się to od wiosny do jesieni. Zimą lepiej zostawić je w spokoju, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku.