Monstera już od kilku lat wiedzie prym wśród ulubionych roślin domowych, gdyż jej okazałe, dziurawe liście pięknie zdobią każde pomieszczenie. Choć nie jest ona bardzo wymagająca w pielęgnacji, to nie każdy ma do niej rękę. Jeśli więc wasze monstery nie są już tak piękne i pełne życia jak po przyniesieniu ze sklepu, koniecznie potraktujcie je tą odżywką. Zrobicie ją sami i to za pół darmo.

Jak odżywić monsterę?

Aby cieszyć się widokiem pięknych i zdrowych liści monstery, nie musicie wydawać fortuny na różnego rodzaju nawozy. Fantastyczny i w pełni naturalny nawóz zrobicie za darmo, wykorzystując skórki z bananów, które zwykle lądują w śmietniku. Te kuchenne odpadki są bogatym źródłem związków organicznych i minerałów, niezbędnych dla prawidłowego rozrostu roślin. Kumulują one w sobie sporą dawkę fosforu, wapnia, azotu, potasu, magnezu oraz krzemu. Wszystkie te wartości możemy przekazać roślinie, po prostu zalewając je wodą. Taki naturalny nawóz ze skórek bananów nie tylko odżywi roślinę, ale dodatkowo ochroni ją przed inwazją mszyc.

Jak zrobić nawóz z banana?

To banalnie proste. Wystarczy pokroić na mniejsze kawałki skórki z 3 bananów, a następnie włożyć je do słoika i zalać wodą. Szczelnie zakręcone naczynie odstawiamy następnie do ciemnego miejsca na kilka dni. Odżywka będzie gotowa już po 1 dobie, ale warto zostawić skórki w słoju nawet na 7 dni. Jak stosować nawóz z banana? Wystarczy podlewać nim monsterę co około 3 tygodnie, aby już po kilku takich kuracjach zauważyć różnicę w kondycji rośliny. 

Musimy jednak pamiętać, że skórki przeznaczone na nawóz muszą być wcześniej dokładnie umyte, aby pozbyć się z nich różnego rodzaju chemikaliów, powstałych w procesie produkcji. Aby mieć stuprocentową pewność, że nie pozostały na nich żadne szkodliwe substancje, warto je namoczyć w wodzie z dodatkiem 2 łyżeczek sody oczyszczonej i odstawić na około 15 minut. 

Co można podlewać nawozem z bananów?

Nawóz ze skórek bananów odżywi nie tylko monsterę, ale i wiele innych roślin, zarówno tych domowych, jak i ogrodowych. W mieszkaniach wykorzystamy tę mieszankę do kwiatów takich jak dracena, storczyk czy paproć. Z kolei posiadacze działek i ogrodów mogą wykorzystać tę mieszankę do nawożenia krzewów, bylin, drzew, a także warzyw z własnej uprawy.