Z wyglądu przypominają zwykłe jabłka, choć są od nich o wiele mniejsze. Rajskie jabłuszka przez wiele osób są lekceważone - po tym, jak te owoce dojrzeją, pozwalamy im spaść na ziemię i gnić. Mało kto bowiem wie, że można je zjeść, choć pod 1 warunkiem. Rajskie jabłuszka to niedoceniane, a bardzo cenne owoce. 

Czy rajskie jabłuszka można jeść?

Rajskie jabłuszka, inaczej owoce rajskiej jabłoni, wyglądają niezwykle apetycznie. Niektórzy jednak obawiają się je zrywać - surowe są bowiem bardzo niesmaczne. Mają cierpki, kwaśny smak i choć ptaki się nimi zajadają, to ludzie już niekoniecznie. Taka reakcja to w istocie cenna informacja od organizmu. Wszystko dlatego, że jedzone na surowo mogą powodować problemy trawienne, zwłaszcza u osób z wrażliwym żołądkiem, więc owoce te trzeba koniecznie poddać obróbce termicznej - na przykład usmażyć, upiec albo dusić. Z rajskich jabłuszek można przyrządzić różne smaczne przetwory, o których przeczytacie w dalszej części artykułu. 

Rajskie jabłuszka - właściwości

Owoce te zawierają w sobie większość składników odżywczych, jakie są obecne też w innych owocach. To m.in. pektyny, tiamina, niacyna, ryboflawina i kwas askorbinowy. Jedzenie rajskich jabłuszek (po odpowiedniej obróbce) może pomóc wzmocnić odporność i złagodzić wzdęcia

Uwaga - owoce rajskiej jabłoni można pomylić z owocami wiciokrzewu pospolitego, które są trujące i absolutnie nie wolno ich spożywać. Zanim zerwiecie rajskie jabłuszka na przetwory, upewnijcie się najpierw, czy na pewno macie do czynienia z właściwą rośliną.

 Co można zrobić z rajskich jabłuszek?

Choć rajskich jabłuszek nie można jeść na surowo, wspaniale sprawdzają się przy okazji przyrządzania różnych potraw. Popularne są kandyzowane jabłuszka, które stanowią później niezwykłą dekorację do tortów i innych wypieków. Z kolei pieczone, rajskie jabłuszka dobrze komponują się z mięsem - warto dodać je do dań z pieczonego drobiu i dziczyzny. Nadają się też do dżemów, konfitur i nalewek. Można też upiec ciasto z rajskimi jabłuszkami. Wcześniej należy je obrać, usunąć pestki i drobno pokroić, a następnie usmażyć z cukrem do miękkości. Po ostudzeniu można użyć takiej jabłkowej masy do zrobienia ciasta.