Posadziliście już krzaczki pomidorów i z niecierpliwością czekacie, aż wyrosną i obsypią się czerwonymi kulkami? Podlewajcie je tym produktem z kuchni, a będą rosły w górę jak szalone. Zwykle to wylewacie i traktujecie jak odpad, a to genialny naturalny nawóz do roślin. Spróbujcie, a na efekty nie będziecie musieli długo czekać.

Jak naturalnie wzmocnić pomidory?

W profesjonalnych sklepach ogrodniczych znajdziecie dziesiątki specjalnych nawozów, jednak istnieje o wiele prostsze i tańsze rozwiązanie. Genialną odżywkę do pomidorów możecie mieć bez wychodzenia z domu, tylko z tego, co macie w swojej lodówce, a dokładniej mówiąc z czegoś, co zwykle traktujecie jako kuchenny odpad. Wystarczy bowiem podlewać je wodą po gotowaniu jajek, w której znajduje się mnóstwo cennych minerałów, takich jak wapń czy potas.

Ten niedoceniany płyn wspaniale wzmacnia roślinę i pobudza jej wzrost prawie dziesięciokrotnie, więc odżywione krzaczki już niebawem odwdzięczą się nam obfitymi zbiorami pachnących pomidorów. Co więcej, taki naturalny nawóz jest w pełni bezpieczny dla rośliny, gdyż woda po gotowaniu jajek nie daje ryzyka przenawożenia, więc możemy stosować ją bez obaw, że przesadzimy. Spróbujcie sami, nic nie tracicie, a możecie wiele zyskać.

Wykorzystaj też skorupki

Okazuje się jednak, że woda po gotowaniu jajek to niejedyny skarb, jaki możemy wykorzystać w ogrodzie, gdyż przydadzą się tam również skorupki. Te niepozorne obierki są pełne wapnia, żelaza, cynku, siarki, fluoru i krzemu, więc doskonale regulują pH roślin.

Jak stosować skorupki jaj jako nawóz? Możliwości są dwie. Możemy je po prostu wysuszyć i pokruszyć wprost na glebę lub zalać wrzątkiem i odstawić na tydzień, regularnie mieszając powstały płyn. Po siedmiu dniach wystarczy już tylko po raz ostatni przemieszać miksturę i wylać ją pod krzaczki z pomidorami. 

Czym nawozić pomidory? Inne domowe sposoby

Jeśli akurat nie gotowaliście jajek i nie macie pod ręką tego cennego płynu, nic straconego. Istnieje też kilka innych naturalnych nawozów z kuchni i ogrodu. Najpopularniejsze z nich to:

  • drożdże,
  • skórki z bananów,
  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • mniszek lekarski.