Mszyce w ogrodzie spędzają wam sen z powiek? Koniec z tą nierówną walką. Ten naturalny oprysk za półdarmo pomoże łatwo i szybko pozbyć się nieproszonych gości. Wystarczy zalać wodą pewne popularne zioło, a reszta zrobi się już sama. Zobaczcie, jakie to proste i nie czekajcie ani chwili dłużej.

Domowy sposób na mszyce

Okazuje się, że najtańszym, a jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się mszyc jest zwykła pokrzywa. Jak działa pokrzywa na mszyce? Liście i pędy tego zioła to naturalna bomba witaminowa, gdyż kryją się w nich witaminy C, A, K i B, a także magnez, fosfor, wapń, potas oraz żelazo. Oprócz tego znajdziemy z nich też cenne kwasy organiczne i flawnoidy, które chronią rośliny nie tylko przed szkodnikami, ale jednocześnie je odżywiają i zapobiegają wielu chorobom. Aby skorzystać ze wszystkich tych właściwości, wystarczy zalać te cenne listki wodą i cierpliwie poczekać. Liczy się jednak kilka ważnych szczegółów.

Jak się robi oprysk z pokrzywy?

Aby przygotować gnojówkę z pokrzywy, najpierw musimy pociąć pół kilograma świeżych liści na mniejsze kawałki i wrzucić je do plastikowego wiadra. To bardzo ważne, gdyż w metalowym naczyniu mikstura się nie uda. Następnie ziele zalewamy 5 litrami wody. Najlepiej, aby była to deszczówka, woda z własnej studni lub po prostu woda nagrzana na słońcu, gdyż chlorowana kranówka się do tego zupełnie nie nadaje. 

Tak przygotowane wiaderko przykrywamy ściereczką i ustawiamy na podwórku z dala od domu, gdyż zapach fermentującej mieszanki będzie nieprzyjemny. Naczynie powinno stać przez około 1-2 tygodnie, a w tym czasie należy mieszać wszystko 2 razy dziennie, aby napowietrzyć gnojówkę. Już po kilku dniach zauważymy, że płyn zaczyna się pienić, jednak jest to całkowicie normalne zjawisko, które samo ustąpi, więc na sam koniec gnojówka stanie się klarowna.

Oprysk z pokrzywy na mszyce - proporcje

Gotowa mieszanka jest bardzo silnie skoncentrowana, dlatego stosuje się ją wymieszaną z wodą. Najczęściej rozcieńczamy pokrzywową gnojówkę w proporcji 1:20 i spryskujemy nią rośliny. Najlepiej robić to wieczorem.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Jeśli jednak szukacie szybszego rozwiązania, możecie przygotować też wyciąg z pokrzywy na mszyce. Wystarczy zalać 100 g świeżych lub suszonych liście pokrzywy 5 litrami wody i odstawić wszystko na 12-24 godziny. Następnie przelewamy mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie zraszamy nią rośliny od strony liści.