Lawasz (lavash) to tradycyjna ormiańska potrawa narodowa. Jego początki sięgają nawet 1000 r. p.n.e. Przez długi czas toczono spór o dokładny kraj pochodzenia tego dania. Aż cztery państwa: Armenia, Azerbejdżan, Iran oraz Gruzja traktowały go bowiem jako swoją potrawę narodową. W roku 2014 Lawasz został uznany za element kultury narodowej Armenii i wciągnięty na niematerialną listę światowego dziedzictwa UNESCO, poniekąd rozwiązując toczący się „spór”.

Czym jest lawasz?

Lavash to placek, przypominający znane w Polsce podpłomyki. Jest to rodzaj płaskiego chleba, wyglądem przypominający popularną toritllę, choć znacznie od niej większy. W odróżnieniu od podpłomyka lub tortilli – lavash ma prostokątny kształt. Co ciekawe według ormiańskiej kultury, tradycyjnego placka nie powinno się dzielić za pomocą ostrych narzędzi. Ma być to sposób na okazanie szacunku dla tego tradycyjnego dania.

Kolejną ciekawą rzeczą dotyczącą lawaszy, jest tradycyjny sposób jego wykonywania. W procesie wytwarzania potrawy miały uczestniczyć 4 kobiety. Pierwsza z kobiet wyrabiała ciasto składające się z mąki wody i soli. Druga z kobiet rozciągała i napowietrzała ciasto. Zadaniem trzeciej kobiety było zręczne umieszczenie ciasta w piecu, natomiast czwarta wyciągała gotowy już placek z pieca.

Choć tradycyjnie, lawasz pieczony był w glinianych piecach zwanych tonirami, to dziś z powodzeniem możemy przyrządzić ten tradycyjny ormiański chleb samemu w domu. Do ich przygotowania będą potrzebne jedynie 4 składniki:

  • mąka,
  • woda,
  • sól,
  • oliwa z oliwek.

Wyrobione ciasto dzieli się na małe porcje, formuje z nich placki, a następnie smaży na suchej patelni.

Z czym można jeść lawasz?

Lavash to jeden z podstawowych składników diety Ormian. Uwielbiają go oni używać niemal do wszystkiego. Z czym jeść lavash? Możliwości na wykorzytanie lawaszy w potrawach jest nieskończenie wiele. Można używać go jako bazę do kanapek, faszerować go dowolnym rodzajem nadzienia lub podobnie jak włosi zwykli używać zwykłego chleba – używać do zgarnięcia resztek sosu bądź oliwy z talerza po posiłku.

Z czym jeść lawasz, jeśli zdecydujemy się go kupić lub przyrządzić samodzielnie w domu? Propozycje na dania z jego użyciem można czerpać zarówno prosto z kuchni ormiańskiej, jak i przeglądać fora kulinarne pełne porad, w jaki sposób przyrządzić lawasz w Polskim stylu.

Lawasz używany w polskiej kuchni, z powodzeniem może zastąpić nasz tradycyjny chleb. Można więc smarować go masłem, położyć plasterek szynki lub sera i jeść jak zwykłą kanapkę. Z ormiańskim chlebem warto jednak trochę bardziej poszaleć i wypróbować także innych propozycji podania.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie lawaszu w kuchni będzie posmarowanie go białym serkiem oraz dodanie łososia wędzonego, ogórka, awokado czy innych ulubionych warzyw, a następnie zrolowanie całości. Tak zawinięty lawasz z dodatkami można pokroić na drobniejsze kawałki, wbić wykałaczkę w każdy z nich i podawać jako zimną przekąskę.

GettyImages

Lawasz to podstawa dań, która może okazać się zbawienna, gdy wpadną do nas niezapowiedziani goście, bądź doskwiera nam głód a nie bardzo mamy pomysł na szybki obiad. Z wykorzystaniem lawasz można bowiem stworzyć szybką zimną lub ciepłą przekąskę, a także całe pełnowartościowe danie. Świetnym pomysłem na łatwe danie z wykorzystaniem tego ormiańskiego chlebka będzie użycie go jako spodu do domowej pizzy.

Aby stworzyć domową pizzę na spodzie z lawaszu, wystarczy umieścić placek na patelni, a następnie zaaplikować na niego sos do pizzy (sprawdzi się także keczup) i kilka ulubionych składników np. pomidorki, kukurydzę czy szynkę. Całość posypujemy startym serem i domowa pizza z lawasz gotowa. Kto wie, może po spróbowaniu takich lawaszy na stałe zagoszczą one w twojej kuchni?

Jakie nadzienie do lawasz?

Lawasz to danie, które z pewnością ma ogromny potencjał. Może on stanowić podstawę bardzo wielu ciekawych dań lub przekąsek. Z czym jeść lawasz? Dobrym pomysłem będzie użycie go jako tortilli. Wówczas wystarczy nałożyć na lavash ulubione nadzienie i zawinąć podobnie jak zwykłą tortillę. Taki sposób podania będzie smaczny zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Z czym jeść lawasz? Lawasz to placek nadający się do spożycia na zimno oraz ciepło. Można go podpiekać w piekarniku, grillować bądź tostować. Idealnym nadzieniem do lawaszy na ciepło będą wszelkiego rodzaju sery, które podczas grillowania lub pieczenia roztopią się. Świetnym farszem do nadziewania lawaszy będą także różnego rodzaju mięsa, np. przysmażona uprzednio pierś z kurczaka bądź wołowe lub wieprzowe mięso mielone.

Mięso mielone w połączeniu z warzywami i opcjonalnie serem żółtym bądź mozzarellą będzie stanowiło idealne nadzienie do faszerowania lavash. Dowolne mięso mielone (np. z łopatki wieprzowej) należy wówczas przesmażyć na patelni wraz z ulubionymi warzywami. Świetnie sprawdzi się papryka, cebula, czosnek czy kukurydza. Później wystarczy już tylko gotowy farsz zawinąć z placek, dodać ser i całość zapiec w piekarniku bądź na patelni. W ten sposób otrzymamy lawasz w stylu à la quesadilla.

Jak przechowywać lawasz?

Odpowiedzieliśmy sobie już na pytania czym jest lawasz, jak go przyrządzić oraz z czym jeść lawasz. Bardzo ważne jest jednak także to, jak poprawnie go przechowywać by móc cieszyć się nimi nie tylko w dniu przygotowania.

Lawasz to potrawa składająca się jedynie z czterech składników (mąki, wody, soli i oliwy). Nie zawiera ona sztucznych polepszaczy smaku czy konserwantów, przez co czas jego przydatności do spożycia jest stosunkowo krótki. Kupując opakowanie gotowych placków w sklepie, warto zakupić tylko tyle, ile będziemy w stanie spożyć za jednym razem. Jeśli jednak kilka placków pozostanie, nie trzeba ich wyrzucać. Lawasz można bowiem bez problemu zamrozić.

Jeśli lubicie co jakiś czas wykorzystywać ormiański chleb w swojej kuchni, a nie macie czasu lub ochoty za każdym razem wyrabiać ciasta, warto przygotować sobie większą ilość lawaszy za jednym razem i przechowywać je w zamrażalniku. Chlebki można mrozić jedne na drugich – nie powinny one bowiem przykleić się do siebie nawzajem.