Jeżeli jesteś otwarty na kulinarne nowości, tej potrawy koniecznie warto spróbować. W ostatnim czasie stała się prawdziwym hitem, dlatego spotkać ją można w praktycznie we wszystkich azjatyckich restauracjach i barach. Jest nie tylko pyszna – posiada również zaskakujące właściwości prozdrowotne. W Korei istnieje długa tradycja przygotowywania kimchi. Z czym jeść, żeby smakowało jeszcze lepiej? Podaje się je do dania głównego, wraz z wieloma innymi dodatkami. Ciekawostką jest, że w dzisiejszych czasach średnie dzienne spożycie kimchi wynosi około 100 g. Przeciętny koreańczyk zjada go aż 22 kg rocznie!

Czym jest kimchi?

Zastanawiasz się, czym jest kimchi? To potrawa charakterystyczna dla kuchni koreańskiej, którą swobodnie można przygotować na swój sposób z ulubionymi dodatkami. Kimchi podaje się do dania głównego jako jeden z obowiązkowych dodatków. Osoby, które lubią pikantne jedzenie, z pewnością je pokochają. To sfermentowana kapusta pekińska, wraz z rzodkiewką japońską, a często również i zielonym ogórkiem. Swój wyjątkowy aromat zawdzięcza płatkom ostrej papryki odmiany gochugaru. Dodaje się ją również w formie pasty. Jeżeli nie przepadasz za ostrością, zamiast tego dodaj mieloną słodką paprykę.

Chcesz spróbować wyjątkowej potrawy, jaką jest kimchi? Z czym jeść to danie, żeby smakowało najbardziej autentycznie? Dokładnie oczyszczone liście kapusty pekińskiej, plastry ogórka zielonego i rzodkiewki japońskiej naciera się całą mieszanką aromatycznych przypraw. W jej skład wchodzi czosnek, imbir, sos rybny i sojowy. Całość posypać można jeszcze posiekaną cebulką dymką, a na koniec talerz z gotowym kimchi przystroić warto ziarnami sezamu. Potrawa ta pierwotnie miała zupełnie inną formę, były to po prostu solone warzywa, które fermentowano, żeby nie marnować żywności.

Jak smakuje kimchi?

Do czego podaje się kimchi i jak smakuje ta potrawa? Zwykle jest ona dodatkiem do głównego dania, je się ją z mięsem lub tofu, ryżem, a także dużą ilością warzyw. Sam smak kimchi przypomina polską kwaszoną kapustę, jednak z dużą ilością ostrych nut. Ma charakterystyczny, lekko kwaskowy posmak. Na smak całości dania mają również wpływ użyte przy jego przygotowywaniu dodatki, czyli ogórek, rzodkiewka, sos sojowy i rybny. Znaczenie ma również to, jak długo wszystko było fermentowane.

Niestety, kimchi nie jest potrawą dla wszystkich. Przez to, że zawiera duże ilości soli może być szkodliwa dla osób, które cierpią na nadciśnienie lub są zagrożone udarem i chorobami serca. Uważać powinni również cierpiący na zespół jelita drażliwego, czyli IBS. Dlaczego? Jednym ze składników dodawanych do kimchi jest czosnek. Może on powodować wzdęcia, zaparcia, a także biegunkę. Wszystko przez to, iż zawiera FODMAP (fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole). Jak widać, nawet tak zdrowa potrawa może nie być dla wszystkich.

Co można dodać do kimchi?

Jak przygotować najlepsze kimchi? Te porady z pewnością ci pomogą! W zależności od indywidualnych preferencji, podczas gotowania można pokusić się o dodanie wielu pysznych i zdrowych składników. Jednymi z popularniejszych opcji są:

  • nasiona sezamu,
  • marchewka,
  • liście szpinaku,
  • bakłażan,
  • jabłko,
  • suszone ryby,
  • orzechy,
  • imbir,
  • owoce morza.

Jak widać, wariantów jest bez liku. Dodatkowo, jeżeli preferujecie mniej ostre potrawy, przygotowując kimchi lepiej zrezygnować z ostrych papryczek. Można zamienić je na zwykłą słodką paprykę lub skorzystać z papryki wędzonej, która doda całości wyjątkowego aromatu.

Chociaż kimchi wywodzi się z kuchni koreańskiej, potrawa stała się popularna we wszystkich zakątkach świata. Spotykana jest również jako dodatek do dań chińskich i japońskich. Koreańczycy mogą poszczycić się ponad 180 wariacjami kulinarnymi na temat kimchi. Każdy z wariantów opiera się na użyciu nieco innych przypraw oraz mieszanek warzyw. Właśnie z tego powodu jest to potrawa niezwykle uniwersalna. Przygotowując ją w domu z łatwością zastąpimy nielubiany składnik innym.

Z czym jeść kimchi?

Do czego wykorzystać kimchi? Może być ono jedzono zarówno samodzielnie, jak i traktowane jako dodatek do innych potraw, zarówno tych obiadowych, jak i śniadaniowych oraz kolacji. Doskonale nadaje się do zup, świetnie smakuje w połączeniu z bogatym bulionem warzywno-mięsnym. Z dodatkiem kimchi przyrządzić można również wiele pysznych sałatek. Popularne są te na bazie kapusty pekińskiej, kolendry, a także z odrobiną świeżo wyciśniętego soku z limonki. Kimchi może zostać wykorzystane także jako marynata do mięs. W ten sposób nabiorą one wyjątkowego smaku!

Wiele osób z całego świata pokochało kimchi. Z czym jeść tę koreańską potrawę? Propozycje są różne. Kimchi można dodać do smażonych jajek na patelni, tworząc sycące śniadanie. Całość można również zawinąć w tortillę, dodać ulubione warzywa i sos, tworząc śniadaniowego wrapa. Na obiad doskonałe będą burgery z dodatkiem kimchi. Fermentowaną z dodatkami kapustę wykorzystać można także przy tworzeniu farszu do naleśników, placków czy pierogów. Gofry na słono z dodatkiem kimchi i podsmażonego bekonu są naprawdę smaczne.

Jak przechowywać kimchi?

Co zrobić, żeby kimchi pozostało świeże na długo i w jaki sposób prawidłowo je przechowywać? Bezpośrednio po przygotowaniu należy pozostawić kimchi w zamkniętym pojemniku, w temperaturze pokojowej. Będzie to trwało około dwóch, trzech dni. Jeżeli zauważymy, że na powierzchni kimchi zaczynają się pojawiać bąbelki powietrza, to znak, że należy umieścić je w lodówce. W takich warunkach można przechowywać kimchi nawet do trzech miesięcy. Potrawę można zawekować lub zamrozić, jeżeli zrobimy jej za dużo. Kimchi można jeść bezpośrednio po przygotowaniu, jednak najlepsze jest po około tygodniu.