Lubicie brukselkę, ale rzadko ją przygotowujecie z uwagi na jej nieprzyjemny zapach i gorzkawy posmak? Nie musicie rezygnować z jedzenia tej zdrowej mini kapustki. Jest kilka sprytnych sposobów, dzięki którym oba te problemy znikają jak za dotknięciem magicznej różdżki. 

Jak przygotować, aby nie śmierdziała podczas gotowania?

Znów musieliście otwierać wszystkie okna po gotowaniu brukselki? Nie musi to tak wyglądać. Aby łatwo pozbyć się przykrego problemu, wystarczy moczyć ją przez całą noc w mleku. Po takim zabiegu kolejnego dnia odcedzamy brukselki i odlewamy nabiał, a następnie gotujemy warzywa. Dodatkowo warto też dolać pół szklanki mleka do samego gotowania, jednak musi być to świeża porcja, a nie ta po moczeniu kapustek. 

Inne sposoby na pozbycie się zapachu brukselki

Jeśli nie macie pod ręką mleka, zastosujcie dwa inne jadalne "odświeżacze", które mają podobne właściwości. Do wody, w której będziemy gotować brukselkę można też wsypać odrobinę cynamonu, który zniweluje jej nieprzyjemną woń. Na cały garnek wystarczy tylko niewielka szczypta. Podobnie zadziała też skórka z chleba żytniego, która z łatwością absorbuje wszystkie zapachy. Gdy wrzucimy ją do gotowania brukselki, a pod koniec wyłowimy z garnka, cały kłopot zniknie. 

Co dodać do brukselki, aby nie była gorzka?

Kolejnym częstym problemem, który deklasuje brukselkę w oczach wielu smakoszy, jest pojawiający się w niej czasem gorzki posmak. Jak się do pozbyć? Będzie znacznie łagodniejsza właśnie, gdy wymoczcie ją w mleku najlepiej przez całą noc. Jest tez inny sposób na ten gorzki problem. Wystarczy dodać odrobinę soli i cukru do wody, w której będziemy gotowali małe kapustki. Na każdy litr płynu należy wsypać 1 łyżkę słodkiej i 1 łyżeczkę słonej przyprawy. Tak doprawioną brukselkę gotujemy przez około 5 minut od zagotowania. 

Zobacz też: Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Sprawdzony sposób ->>