Wielu z nas ma w swoich domowych zbiorach stare widelce, noże i łyżki z serwisu po mamie czy babci. Niestety, większość z nich nie zachwyca już dawnym blaskiem i pokrywa je gruba warstwa kamienia czy patyny. Jest jednak sposób, aby doczyścić je na błysk i to tylko w 5 minut. Zobaczcie prosty patent z folią aluminiową i patrzcie, jak sztućce znów stają się lśniące.

Jak przywrócić blask sztućcom?

W czym moczyć sztućce, aby odzyskały dawny błysk? Wystarczy tylko wrzątek, kawałek folii aluminiowej i pół łyżki soli lub sody oczyszczonej. Choć taki zestaw może początkowo wydawać się dziwny, to rzeczywiście działa genialnie i pięknie nabłyszcza.

Jak działa folia aluminiowa na sztućce? To swego rodzaju katalizator, który wyzwala proces chemiczny szybko usuwający patynę. Spróbujcie sami, a momentalnie zauważycie, że nawet najstarsze i najbardziej zużyte sztućce staną się widocznie jaśniejsze i bardziej lśniące niż jeszcze 5 minut wcześniej.

Czyszczenie sztućców folią aluminiową

Jak wyczyścić sztućce tą przedziwną metodą? Wystarczy zagotować w garnku pół litra wody z solą lub sodą i wrzucić do niego matowe sztućce oraz folią zwiniętą w kulkę wielkości pięści. Następnie należy gotować całość na średniej mocy palnika przez kilka minut, w zależności od stopnia zabrudzenia widelców. Następnie musimy już tylko odlać płyn i przepłukać sztućce czystą wodą, a następnie wytrzeć je miękką ściereczką do sucha. 

Zagotujcie wodę w głębokim garnku:

Jak wypolerować sztućce? Inne domowe sposoby

Jeśli sposób z gotowaniem folii aluminiowej was nie przekonuje, możecie wykorzystać też inne domowe sposoby. Nasze mamy i babcie do czyszczenia sztućców wykorzystywały również:

  • roztwór soli kuchennej,
  • mieszanka octu i sody oczyszczonej,
  • pasta do zębów,
  • obierki z ziemniaków,
  • mieszanka soku z cytryny i sody.