Warzywa to bogactwo witamin i minerałów, które warto wprowadzić do codziennej diety. Podziękuje nam za to nie tylko nasze zdrowie, ale i uroda. Jak podawać warzywa, aby uszczęśliwiały nasz organizm, ale także satysfakcjonowały nasze kubki smakowe? Odpowiednie przyprawy, zioła i sosy pozwolą zrobić z każdego warzywa prawdziwy smakołyk. Przygotowaliśmy dla Was spis dodatków, które idealnie współgrają z warzywami i świetnie podkręcają ich smak. Zobaczcie z czym to się je!

Przyprawy i zioła

Aromatyczne przyprawy i zioła to niezawodny dodatek do warzyw. Doskonale łączą się ze wszystkimi warzywami, zarówno tymi na surowo, jak i gotowanymi, pieczonymi czy z patelni. Można natrzeć nimi warzywa i zamarynować jeszcze przed obróbką, dodać je w trakcie gotowania, lub wykończyć nimi już gotowe warzywne danie.

Jak dobrać zioła do warzyw?

Aromatyczne zioła wzbogacają smak każdego warzywnego dania, ale istnieje kilka szczególnie trafionych kombinacji smakowych, które zawsze do siebie pasują. Oto sprawdzone połączenia, które idealnie współgrają w każdym daniu:

  • pomidory: bazylia, szczypiorek, oregano, cynamon, estragon, rozmaryn, natka pietruszki
  • marchew: imbir, curry, kolendra, koperek, lubczyk, estragon, mięta
  • ziemniaki: koperek, rozmaryn, tymianek, cząber, gałka muszkatołowa
  • kapusta: kminek, lubczyk, jałowiec, liść laurowy, pieprz
  • ogórek: pieprz ziołowy, koperek, mięta

Pesto

Kolejnym sprawdzonym dodatkiem do wszelkich warzywnych dań jest aromatyczne pesto. Można je przygotować z niemal każdego rodzaju warzyw, ziół, liści i sałat. Wystarczy dodać ulubione orzechy, pestki lub nasiona, dobrej jakości oliwę, a do tego ulubione przyprawy i dodatki. Choć wśród wielu pomysłów na pesto prym wiedzie to bazyliowe, warto spróbować także mniej znanych wersji. Przepisy na pesto z cukinii, rukoli, szpinaku czy jarmużu są doskonałą alternatywą dla włoskiego klasyka. Co więcej, domowe pesto okazuje się fantastycznym sposobem na wykorzystywanie resztek i gotowanie w duchu zero waste. Okazuje się, że z natki marchewki lub z liści rzodkiewki, które zwykle wyrzucamy, możemy wyczarować wyborne pesto.

Domowe pesto doskonale sprawdzi się jako dodatek do pieczonych ziemniaków, warzywnego spaghetti z cukinii lub marchewki albo do frytek z warzyw korzeniowych. Można je też stosować jako marynatę, w której obtoczymy, a następnie upieczemy ulubione warzywa. Pesto będzie też świetnym składnikiem farszu do naleśników, pierogów czy tarty na słono. Warto je dodać także dla podkręcenia smaku do hummusu czy innych past do smarowania. Dodatek pesto doskonale podkreśli także smak wielu zup i kremów. 

Sosy i dipy

Innym sposobem na podbicie smaku warzyw jest podanie ich z wyrazistym sosem lub dipem. Świeże warzywa w formie sałatek czy surówek zyskają zupełnie innego charakteru, kiedy polejemy je wyrazistym dressingiem. Z kolei gęsty dip sprawdzi się do pieczonych warzywnych frytek, placków czy po prostu do maczania w nim słupków świeżych warzyw. 

Który sos do czego?

Sosy powinniśmy oczywiście dobierać zgodnie z własnymi upodobaniami, jednak niektóre warzywa wprost idealnie łączą się smakowo z konkretnymi sosami. Do pieczonych warzyw warto podać sos tzatziki, czosnkowy lub aioli. Z kolei do warzyw gotowanych czy przygotowanych na parze doskonale sprawdzi się, beszamel, sos holenderski lub dip serowy. Do surówek najlepiej pasuje sos koperkowy lub majonezowy, za to w sałatkach sprawdzi się klasyczny vinegrette w różnych wersjach smakowych. 

Smak umami

Jeśli chcemy maksymalnie wydobyć z warzyw wszystkie smaki i wzmocnić charakter wegetariańskich dań, możemy dodać piąty smak, czyli umami. Jest on absolutnie wyjątkowy i podkręci każdą potrawę, nadając jej pazura. Choć większość z nas kojarzy go głównie z mięsem, ten smak znajdziemy także w wegetariańskiej kuchni, na przykład w grzybach, wodorostach, płatkach drożdżowych, orzechach czy sosie sojowym. 

Sos sojowy to popularny dodatek do wielu warzywnych potraw. Można go stosować zarówno do marynat, jak i gęstych sosów czy lekkich dressingów. Co więcej, jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i białka. Na półkach znajdziemy szeroki wybór sosów sojowych, zarówno klasycznych, jak i grzybowych, słodkich, bezglutenowych czy takich o obniżonej zawartości sodu.

Cytrusowy sos sojowy Ponzu Kikkoman jest unikatowym połączeniem sosu sojowego z sokiem z cytryny. To doskonały sposób na podbicie smaku każdego dressingu i dipu. Wyróżnia się doskonale zbilansowaną kompozycją aromatów: słonego, słodkiego i kwaśnego. Dzięki swojemu orzeźwiającemu aromatowi Ponzu idealnie sprawdza się jako przyprawa do wszystkich rodzajów potraw, w tym tych warzywnych. Możemy go użyć zarówno do surówek i sałatek, jak i warzyw stir-fry z woka, pieczonych czy grillowanych. 

Aby przygotować wyjątkowy sos vinegrette na azjatycką nutę, potrzebujemy tylko dwóch składników i dosłownie dwóch minut, spędzonych w kuchni. Wystarczy zmieszać 120 ml sosu Ponzu z 5 łyżkami dowolną oliwą i wszystko doprawić ulubionymi ziołami i przyprawami. Z kolei pyszny dip o smaku mango przygotujemy, łącząc sos Ponzu z pulpą mango. Można go podawać z chrupiącymi nachosami lub słupkami surowych warzyw. 

Przepis na sałatę rzymską z grilla

Ta lekka i zdrowa sałatka podbija imprezowe stoły i kubki smakowe gości. Zobaczcie jak w kilka minut wyczarować warzywne danie o niesamowitym aromacie i niepowtarzalnym połączeniu smaków. 

Składniki na 4 osoby:

  •  2 sałaty rzymskie
  •  oliwa z oliwek
  • 150g karczochów w zalewie
  • 100g ugotowanej cieciorki z zalewą
  • 1 pęczek natki mięty
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne
  • 30ml sosu Ponzu
  • 30g tartego parmezanu

Sposób przygotowania: 

Sałatę rzymską przecinamy wzdłuż na pół, lekko skrapiamy olejem i grillujemy na rozgrzanej patelni. Zgrillowaną sałatę przewracamy na drugą stronę i w tym samym momencie na patelnię dodajemy karczochy oraz cieciorkę. Wszystko razem grillujemy jeszcze chwilę, a na koniec dodajemy posiekane listki świeżej mięty. W międzyczasie przygotowujemy dressing z połączenia sosu Ponzu i oliwy. Warzywa wykładamy na talerz, polewamy dressingiem i posypujemy startym parmezanem. Gotowe! Więcej przepisów na dania z sosem Ponzu znajdziecie tutaj. 

Pestki i orzechy

Innym pysznym pomysłem na dodatek do warzywnych dań są chrupiące orzechy i pestki. Można je stosować jako bazowy składnik lub jako ozdoba już gotowego dania. Wszelkiego rodzaju orzechy i nasiona są fantastyczną bazą do tworzenia wegetariańskich smarowideł czy kotletów. Z dowolnych warzyw, ziół i orzechów możemy piec wegetariańskie pasztety i roślinne pieczenie. Są one też wdzięcznym składnikiem past kanapkowych i wegańskich twarożków. Z kolei jako wykończenie dania doskonale sprawdzą się do zup, sałatek i makaronów. Innym orzechowym składnikiem, podkręcającym smak wielu warzywnych dań, jest masło orzechowe. Można je dodawać do marynat i robić na jego bazie doskonałe sosy. 

Sery

Warzywa doskonale współgrają z serami, zarówno na surowo, w sałatkach, jak i na ciepło, we wszelkiego rodzaju zapiekankach czy potrawkach. Lekkość i chrupkość warzyw, przełamana aromatycznym, mocnym w smaku serem, tworzy idealny balans. Wszelkie gatunki serów fantastycznie wzbogacą warzywne dania, nadając im głębi smaku. Warto jednak dobrać gatunek sera, który idealnie pasuje do danej potrawy. Dodatkowo, łączenie serów z warzywami korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wszystko dlatego, że produkty serowe zakwaszają organizm, a dodatek warzyw pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową, a dodatkowo sprawia, że wapń, zawarty w serach, staje się lepiej przyswajalny.

Szczególnie dobrą parą dla serów są brokuły i kalafior. Te warzywa doskonale łączą się z serem feta lub serami pleśniowymi typu brie, lub camembert. Z kolei do pomidorów, bakłażana czy cukinii najlepszym wyborem będzie parmezan lub mozzarella. Wszelkiego rodzaju zapiekanki warto posypać startym żółtym serem typu gouda lub cheddar. Z kolei do sałatek i surówek ze świeżych warzyw dobrym dodatkiem będzie zgrillowany ser halloumi. Jeśli przygotowujemy warzywną zupę lub zblendowany krem, warto dodać do nich odrobinę sera z niebieską pleśnią lub zabielić je kremowym mascarpone czy ricottą.

Korzystajmy z bogactwa świeżych warzyw i przygotowujmy z nich rozmaite dania. Dzięki ziołom, przyprawom, orzechom czy sosom zyskają one głębokiego smaku i mocnego aromatu, a żonglując rozmaitymi dodatkami, możemy codziennie przygotowywać je inaczej. Smakujcie wiosnę razem z nami, inspirując się tymi pysznymi pomysłami! 

Artykuł powstał we współpracy z marką Kikkoman.