Wielu z nas uwielbia kiwi i mogłoby się zajadać nim bez umiaru. Można go używać do sałatek, smoothie lub jeść solo. Świetnie sprawdza się też jako składnik różnych deserów. Jednak sami pewnie zauważyliście, że jedzeniu tego owocu towarzyszy jeden nieprzyjemny objaw. Jest nim mianowicie pieczenie języka. Nie wy jedynie odczuwacie to dziwne szczypanie. Z czego wynika? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dlaczego język po kiwi szczypie?

Szczypanie języka po kiwi wynika z tego, że występuje w nim aktinidaina. Jest to enzym, który odpowiada za rozkład białek na aminokwasy. Podczas jedzenia wchodzi on w reakcje z błoną śluzową jamy ustnej oraz językiem, a w konsekwencji powoduje to nieprzyjemne uczucie szczypania. To brzmi, jakby kiwi "zjadało" nam język. Ale spokojnie. Te owoce nie są jednak w żaden sposób szkodliwe.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zjecie ich naprawdę dużo – wtedy mogą podrażnić śluzówkę jamy ustnej. Nie musicie się jednak obawiać, że kiwi wam uszkodzi narządy wewnętrzne – nic takiego nie będzie mieć miejsca.

Co zrobić, żeby język nie szczypał?

Jednym ze sposobów na zneutralizowanie enzymów, które znajdują się w kiwi, jest podgrzanie lub wysuszenie tego owocu. Dzięki temu wasz język będzie bezpieczny, jednak samo kiwi pozbawicie części witamin.

Jeśli już zjedliście świeże kiwi i piecze was język – przepłuczcie usta mlekiem, jogurtem pitnym lub maślanką. Napoje, które są bogate w białko, sprawią, że enzymy zaczną atakować właśnie je, zamiast wasz język.