Miłośnicy grzybobrania czekają cały rok na jesień, gdy w lasach zaczyna się prawdziwe zatrzęsienie grzybów. Ale czy trzeba czekać? Okazuje się, że nie, ponieważ pierwsze tegoroczne sztuki już pojawiły się w polskich lasach.

I nie chodzi tutaj wcale o wczesne odmiany, jak smardze czy majówki. Jak donoszą grzybiarze, można się już natknąć na… szlachetne borowiki. Spodziewaliście się takich wiadomości w połowie kwietnia?

Pierwsze grzyby w kwietniu

W mediach społecznościowych na grupach zrzeszających grzybiarzy wrze. Od kilku dni pojawiają się doniesienia o pierwszych prawdziwkach w polskich lasach.

Sprawa budzi wielkie emocje, więc portal o2 poprosił o wypowiedź w tej sprawie grzyboznawcę Wiesława Kamińskiego. Jak tłumaczy ekspert, przez zmiany klimatyczne sezon na pierwsze grzyby zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. W lasach już są smardze, a przecież powinny pojawić się w nich dopiero w maju. Zdaniem grzybiarza może się okazać, że w maju smardze się już skończą.

– Zwyczajowo w kwietniu kwitną bzy i rosną konwalie. Mieliśmy bardzo ciepły luty i marzec. Rośliny i grzyby nie patrzą w kalendarz tylko na temperaturę. I dlatego rosną – wyjaśnia Wiesław Kamiński w rozmowie z o2.pl 

Na pierwsze grzyby trafił także były wicepremier oraz minister gospodarki Janusz Piechociński. Polityk pochwalił się swoimi zbiorami w rozmowie z Wirtualną Polską:

– Poszliśmy w zaskakujące miejsce. To były krzaki samosiejki w opuszczonym sadzie niedaleko domu. Tam w trawach zawsze bywały grzyby, ale zdecydowanie później. W kwietniu trudno było znaleźć nawet psiaka, a w tym roku - jakież było moje zdziwienie, kiedy spotkałem czerwoniaki.

Kiedy pojawiają się pierwsze grzyby?

W poradnikach dla grzybiarzy podaje się kalendarz występowania poszczególnych gatunków. Jeszcze przed sezonem jesiennym w lasach natkniemy się nie tylko na smardze, ale również wspomniane wyżej borowiki czy maślaki. Jeżeli pogoda nie będzie płatać figli, znane gatunki grzybów powinny się pojawić w następującym czasie:

  • Borowiki: lipiec-październik
  • Kurki: czerwiec-listopad
  • Maślaki: czerwiec-październik
  • Podgrzybki: czerwiec-listopad
  • Koźlarze: lipiec-październik
  • Rydze: sierpień-listopad
  • Kanie: czerwiec-listopad

Jak sami widzicie, zgodnie z tym, co mówi przykładowe kalendarium grzybiarza, borowików powinniśmy się spodziewać dopiero w lipcu, a nie w połowie kwietnia. Niestety, przez zmiany klimatu takie zjawiska będą się powtarzały i kto wie, być może grzybiarze zmienią kalendarium zbiorów na stałe. 

Źródło: o2.pl, wp.pl