Z reguły mama zawsze powtarzała, aby umyć zarówno ręce, jak i produkty, które chcemy zjeść. Oczywiście tyczy się to między innymi owoców z twardą skórką, warzyw korzeniowych czy też zieleniny prosto z ogrodu. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego niektóre z produktów nie powinno się myć - może to przynieść odwrotny skutek i przynieść więcej szkody niż pożytku. Te 3 to najpopularniejsze, które zazwyczaj są myte, zaraz po przyjściu ze sklepu. Nie wiecie, o czym mowa? Sprawdźcie koniecznie w poradzie poniżej.

Tych 3 produktów nie musicie myć przed przygotowaniem

Wbrew powszechnej zasadzie, że każdy produkt należy umyć przed zjedzeniem, te wyłamują się i są wyjątkiem od tej zasady:

Mięso

Wyciągacie piersi z kurczaka z opakowania lub mięso na gulasz i automatycznie przekładacie do zlewu? Nie należy myć surowego mięsa pod bieżącą wodą lub w misce. Za pomocą zimnej wody nie zmyjecie bakterii i drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie! Podczas oprysku wody, rozprzestrzenicie je po całej kuchni - nawet w tych miejscach, w których przetrzecie zacieki gąbką. Mięso wyciągane z opakowania powinno być zamarynowane w przyprawach i oleju, a następnie poddane obróbce cieplnej. W ten sposób macie pewność, ze wszelkie mikroorganizmy i bakterie zostaną zniwelowane.

Kapusta kiszona i ogórki kiszone

Ogórki kiszone mają dziwny, biały nalot, zaraz po wyjęciu ze słoika? W pierwszej kolejności musicie odróżnić czy jest to pleśń z niewielkim kożuchem czy też osadzający się kwas mlekowy. Ten drugi jest wręcz bardzo pożądany. Wspiera pracę układu pokarmowego i prawidłowe funkcjonowanie jelit. Nie zmywajcie go podczas nakładania ogórków na talerz. Zjedzcie ze smakiem. Podobnie jest w przypadku kiszonej kapusty - niektóre przepisy tłumaczą o konieczności przepłukania zbyt kwaśnej kapusty wodą. Niestety w ten sposób pozbywacie się tego, co najlepsze. Mikroelementy, witaminy z grupy B, C oraz kwasy, które są niezbędne dla osób, które mają problemy z wypróżnianiem oraz niskim poziomem kwasów w żołądku.

Jajka

Przemywacie jajka zaraz po przyjściu z targu? Niestety to powszechny błąd. Dlaczego? Jajka są zabezpieczone otoczką mucynową, która chroni przed przedostaniem się bakterii i drobnoustrojów. Zmywając ją, pozbywamy się pierwszej bariery, który chroni produkt. Jedyne, co musimy zrobić, to przełożenie jajek do lodówki i konsumpcja w przeciągu 14 dni od daty zakupu. Myjemy je dopiero wtedy, gdy planujemy użyć do jajecznicy, omletu czy biszkoptu. Dzięki temu możecie mieć pewność, ze przyrządzacie jajka w bezpieczny sposób.