Dodaje się ją do wielu potraw, choć nie każdy zdaje sobie sprawę z dobroczynnego wpływu tej przyprawy na organizm. Chodzi tutaj o papryczki chili, które przywędrowały do nas z obu Ameryk i są niezbędnym składnikiem w kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, arabskiej, indyjskiej czy tajskiej. Sprawdźcie, dlaczego warto używać papryczek chili w kuchni. 

Wartości odżywcze papryczek chili

W papryczkach znajduje się dużo witaminy A, C i K oraz potasu, jednak najbardziej znana jest z kapsaicyny - przeciwutleniacza, który odpowiada za charakterystyczny, ostry smak papryczek. Znajduje się w nich też beta-karoten, luteina i likopen. Związki te chronią nasze serce i oczy

Wpływ papryczek chili na organizm 

Nie zniechęcajcie się ostrym smakiem papryczek. Kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne, a to pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu gromadzącego się w żyłach. Wspomaga też trawienie - papryczki pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz podkręcają metabolizm, co jest szczególnie pomocne, gdy staramy się utrzymać lub zmniejszyć swoją wagę. 
Spożywanie papryczek chili może też obniżyć poziom cukru we krwi za sprawą zmniejszenia ilości insuliny wydzielanej przez organizm. Skorzysta na tym także wasza wątroba. 
Papryczki znajdują swoje zastosowanie również w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Zawarte w nich przeciwutleniacze wzmacniają odporność, dzięki czemu organizm ma więcej sił do walki z infekcją, a wyższa temperatura ciała po spożyciu papryczek pobudza go do zwalczania wirusów odpowiedzialnych za grypę i przeziębienie. 

Skutki uboczne papryczek chili

Wszystko w nadmiarze szkodzi i nie inaczej jest w przypadku papryczek chili. Choć mają doskonałe właściwości zdrowotne, nie każdy może z nich skorzystać. U niektórych osób spożywanie ostrych papryczek może spowodować bolesne bóle brzucha czy biegunkę. Możliwa jest też reakcja alergiczna na chili w postaci świądu, wysypki czy obrzęku - w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem