Ostatnio dużą popularnością cieszy się czosnek niedźwiedzi, jednak tuż obok rośnie coś równie wartościowego i jeszcze smaczniejszego, o czym kompletnie zapominamy. Ten chwast to prawdziwa bomba witaminowa i rarytas dla podniebienia, a mało kto zrywa go i zabiera do kuchni. Poznajcie go bliżej i zbierzcie przy następnym spacerze.

Cenny chwast z naszych podwórek

Ten popularny chwast, który często spotkacie na spacerach to nic innego jak czosnaczek, znany też jako garlic mustard. To roślina z rodziny kapustowatych, występująca w Europie, zachodniej Azji czy północnej Afryce. Jak wygląda czosnaczek? Ten chwast ma sztywne i gęsto ulistnione łodyżki o sercowatych listkach, karbowanych na krawędziach. Najłatwiej jednak rozpoznać go po charakterystycznym zapachu, bo po roztarciu listków poczujecie ostry czosnkowy aromat i stąd też wzięła się nazwa tej rośliny. 

Gdzie i kiedy zbierać czosnaczek?

Tę roślinkę można zbierać od kwietnia do lipca, a więc sezon właśnie wystartował. Nie warto czekać ze zrywaniem i przynoszeniem go do domu, bo najsmaczniejsze są młode listki, a po zakwitnięciu roślinka coraz bardziej gorzknieje. Gdzie rośnie czosnaczek? Zwykle spotkacie go w lasach i parkach, ale pojawia się też w przydomowych ogródkach.

czosnaczek właściwości

Źródło: Getty/iStock

Czosnaczek - właściwości

Ta roślinka to prawdziwy skarb natury, gdyż zawiera cenną allicynę, uznawaną za naturalny antybiotyk. Poza tym czosnaczek jest też bogaty w garbniki, sterole, saponiny, olejki eteryczne oraz liczne witaminy i minerały. Jedząc go, naturalnie dostarczycie organizmowi między innymi żelazo, cynk, wapń oraz fosfor, a także witaminy C, E i A. Taki skład przynosi całemu organizmowi mnóstwo korzyści:

  • działa odkażająco i antybakteryjnie,
  • wspomaga odporność,
  • poprawia trawienie,
  • ma właściwości rozkurczowe,
  • łagodzi niestrawność, biegunkę i nudności,
  • pomaga na bóle stawów,
  • chroni organizm przed pasożytami,
  • ma działanie uspokajające.

Jak wykorzystać czosnaczek w kuchni?

Ten wartościowy chwast jest jednak dobry nie tylko dla organizmu, ale i kubków smakowych. Jego listki można z powodzeniem zaparzyć, tworząc wartościowy napar, ale warto pamiętać, że pod wpływem obróbki termicznej traci on dużą część swojego zapachu, dlatego najlepiej sprawdzi się do pałaszowania na surowo. Listków można używać jako składnika sałatek, past jajecznych czy twarożków, a nawet po prostu zajadać je do kanapek.

Warto też zrobić z nich masło ziołowe lub zmiksować je z oliwą, pestkami lub orzechami oraz sokiem z cytryny na przepyszne domowe pesto. Z czosnaczku zrobimy też smaczny i wartościowy sos vinegret do sałaty. Zmielone nasiona z kolei posłużą jako przyprawa lub baza do przygotowania genialnej musztardy.