Należy do jednej z popularniejszych przypraw jakie używamy na co dzień w kuchni. Dodajemy ją do kiszonek, sosów, marynat i dressingów. To też podstawowy składnik musztardy. Wiecie już o czym mowa? To oczywiście gorczyca.
W Polsce uprawia się 3 rodzaje gorczycy, białą, sarepską i czarną. Jednak najcenniejsza jest odmiana biała. Ma najłagodniejszy smak z tych trzech. Dużo mocniejsza w smaku jest gorczyca czarna, jednak to gorczyca sarepska potrafi nieźle palić w ustach.

Gorczyca, jako środek leczniczy, była znana już wieki temu i stosowano ją w medycynie naturalnej. W starożytnych Chinach przygotowywano papkę z mąki gorczycowej, która w połączeniu z miodem i naparem z kwiatów lilii. Nakładano ją na skórę, by pozbyć się piegów, przebarwień i innych plamy na skórze. Sumerowie leczyli gorczycą zatrucia grzybami i stosowali jako środek przeciwbólowy na zęby i brzuch. Grecy i Rzymianie już w czasach starożytnych uważali gorczycę za afrodyzjak. W dzisiejszych czasach gorczyca często wykorzystywana jest w kuchni i w ziołolecznictwie. Najpopularniejsza jest gorczyca biała.

Gorczyca biała - na co pomoże?

Warto poznać właściwości terapeutyczne i lecznicze gorczycy białej. Tym bardziej, że jest łatwo dostępna i stosunkowo tania.

Jedną z najcenniejszych zalet spożywania gorczycy białej są jej właściwości ochronne na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Dlatego też warto ją spożywać przy problemach żołądkowych.

Dodatkowo gorczyca:

  • posiada lekko przeczyszczające właściwości,
  • pobudza trawienie,
  • działa moczopędnie,
  • działa przeciwzapalnie,
  • łagodzi wzdęcia,
  • związki lotne zawarte w gorczycy działają rozgrzewająco, napotnie, oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Pobudzają też zakończenia nerwowe,
  • działa oczyszczająco na jamę ustną i gardło,
  • dzięki dużej zawartości potasu wpływa na regulację ciśnienia,
  • obecność fosforu wzmacnia kości i zęby,
  • a zawarta w gorczycy niacyna koi nerwy.

Olejek z gorczycy
Z gorczycy pozyskiwany jest także olejek, który wykorzystuje się do produkcji plastrów na bóle reumatyczne. Wchodzi też w skład maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dodatkowo olej z białej gorczycy ma właściwości zmiękczające, nawilżające skórę. Można go też stosować przy problemach z łupieżem oraz by zapobiec wypadaniu włosów.

Odwar gorczycowy na zaparcia
1 łyżkę całych nasion gorczycy zalejcie 1 szklanką letniej wody. Powoli ogrzewając gotujcie 5 minut. Pijcie razem z nasionami 1/3 szklanki po jedzeniu.

Gorczyca na bóle reumatyczne
Jeśli macie problemy z bólami reumatycznymi wypróbujcie prostą metodę. Zanurzcie bolące dłonie lub stopy w nasionach gorczycy 2 razy w ciągu dnia po 10 min. Możecie stopniowo zwiększyć czas do 30 min w ciągu 7-10 dni.

Zastosowanie gorczycy w kuchni

Gorczyca jest powszechnie stosowana w kuchni. Używa się jej do marynowanie potraw, konserwowania, kiszenia, a przede wszystkim jest to główny składnik musztard. Z nasion gorczycy białej produkowana jest musztarda francuska. Gorczycę warto też stosować do grillowanych mięs i sosów, nie tylko z racji smaku. Jej dodatek zapobiega szybkiemu psuciu się mięsa.

Przeciwwskazania w przyjmowaniu gorczycy

Gorczycy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, oraz osoby, u których w przewodzie pokarmowym istnieje stan zapalny lub nadżerka. Duże dawki gorczycy mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe. Także osoby a chorą tarczycą nie powinny sięgać po gorczycę, ponieważ zawiera ona substancje wolotwórcze. Osoby chore na cukrzycę przed spożyciem powinny skonsultować to z lekarzem, gdyż nasiona gorczycy mogą zmniejszać poziom cukru we krwi.