Macie kuchenkę gazową? Lepiej zwróćcie uwagę na kolor palonego się gazu. Okazuje się, że barwa gazu ma duże znaczenie, choć wiele osób nie zwraca na nią uwagi. Zobaczcie, jaki odcień jest prawidłowy i o czym informują odstępstwa od tej normy.

Co oznacza kolor gazu w kuchence?

Warto więc raz na zawsze zapamiętać, że poprawnie spalany gaz ziemny ma jasnoniebieski kolor, a im bardziej jest żółty, tym gorsze spalanie. Warto więc obserwować palniki na bieżąco, bo żółta lub pomarańczowa barwa to sygnał niepełnego spalania gazu, a co za tym idzie jego zwiększonego zużycia. Taki odcień palnika jest więc jasnym sygnałem, że zapłacimy wyższy rachunek. 

Dlaczego zmienia się kolor płomienia? Najczęściej jest to wina brudnych palników, dlatego w pierwszej kolejności należy porządnie wyczyścić płytkę. Kolejną popularną przyczyną są zabrudzenia na spodzie naczyń, które po kontakcie z płomieniem ulegają spalaniu. Myjąc garnki i patelnie, warto więc dbać nie tylko o ich wewnętrzną, ale i zewnętrzną część.

Jeśli jednak wasze kuchenki lśnią, a garnki wyglądają jak nowe z każdej strony, to nietypowy kolor gazu może być też spowodowany zanieczyszczeniami instalacji. W tym przypadku nic jednak już sami nie poradzimy i pozostaje nam tylko wezwać odpowiednią osobę serwisującą.

Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby

Aby dokładnie wyczyścić płytkę gazową, wcale nie musicie wydawać fortuny na detergenty. Skuteczny środek do czyszczenia przypaleń i tłustych zabrudzeń macie w kuchennej szafce. Chodzi o ciepły roztwór octu i wody w proporcji 3:1. Taką mieszanką myjemy dokładnie nie tylko płytkę, ale i zanurzamy w niej elementy palników. Najlepiej porządnie je tam wymoczyć przez 20 minut, a następnie dokładnie wyszorować szczoteczką. Po takim zabiegu powinny wyglądać jak nowe.