Przepis na biszkopt to jedna z najprostszych cukierniczych receptur, jednak, mimo zaledwie kilku składników, nie zawsze wychodzi idealnie. Wystarczy niewielki błąd w proporcjach czy przygotowaniu, aby zamiast puszystego i pięknie wyrośniętego ciasta otrzymać płaski, gąbczasty placek. W czym tkwi sekret pulchności i delikatności biszkoptu? Okazuje się, że wystarczy podmienić jeden podstawowy składnik.

Czym zastąpić mąkę pszenną w biszkopcie?

Choć mąka pszenna to najpopularniejsza ze wszystkich mąk, jaka pojawia się w naszych kuchniach, to nie każdemu ona służy, dlatego z biegiem lat pojawia się coraz więcej jej zamienników. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych innych rodzajów, takich jak mąka jaglana, ryżowa, owsiana, kokosowa, migdałowa czy kasztanowa. Chętnie testujemy wszystkie te warianty, ale nieco zapominamy o starej, dobrej mące ziemniaczanej, która jest równie dobrą, a przy tym znacznie tańszą alternatywą. Warto więc (w całości lub częściowo) zastąpić mąkę pszenną skrobią ziemniaczaną, a tak przygotowane ciasto będzie równie smaczne i zawsze wyjdzie wspaniale wyrośnięte. Co więcej, biszkopt z mąką ziemniaczaną jest znacznie bardziej puszysty i delikatny od klasycznej wersji. Przy tym wszystkim jest on jednak nieco bardziej suchy i może się lekko kruszyć, dlatego należy go ostrożnie kroić.

Biszkopt z mąki ziemniaczanej - przepis

Składniki:

  • 5 jajek
  • 200g mąki ziemniaczanej
  • 150 g cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie:

1. Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę.

2. Do piany stopniowo wsypujemy cukier i dodajemy po jednym żółtku, ciągle miksując.

3. Mąkę przesiewamy przez sito, a następnie powoli dosypujemy ją niewielkimi partiami do masy jajecznej. Delikatnie mieszamy, aby masa nie opadła. 

4. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy do niej masę. Wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni na około 35-40 minut. 

5. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim biszkopt na kolejne 15-20 minut. Dopiero wtedy wyjmujemy ciasto.