Każdego roku w ogrodzie wraca ten sam problem - ćma bukszpanowa. Te małe owady potrafią zniszczyć całe szpalery bukszpanu i to w tempie błyskawicznym.

Niestety gdy ćma pojawi się na jednym krzaczku, możemy mieć pewność, że błyskawicznie przeniesie się na wszystkie pozostałe w okolicy, bo te owady żerują gromadnie. Dlatego tak ważne jest szybkie wychwycenie intruza i zwalczenie w zarodku. Niestety większość polecanych sposobów jest nieskutecznych i trudno pozbyć się zarówno larw jak i dorosłych osobników. Wypróbujcie jednak tę miksturę, a jest szansa, że w tym roku uchronicie swoje bukszpany przed pożarciem.

Ćma bukszpanowa - charakterystyka

Jeszcze kilka lat temu problem ćmy niemal nie występował w naszym kraju. Każdy ogródek czy plac ozdobiony był bujnymi, zielonymi krzakami bukszpanu. W Polsce ćma została zaobserwowana dopiero w 2015 roku. Prawdopodobnie przybyła do nas wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i tym samym zagościła w naszych ogrodach.

Gąsienice ćmy są najbardziej szkodliwe, ponieważ to one zjadają bukszpan. Łatwo je rozpoznacie, bo są zielone z czarno-białymi paskami po bokach. Dorosły owad to duża ćma, z brązowymi lub biało-brązowymi skrzydłami i nie jest groźna dla roślin. Jednak musimy uważać, ponieważ dorosła samica składa na bukszpanie jaja, z których wylegają się kolejne gąsienice. Małe gąsienice od razu zaczynają zjadać liście i błyskawicznie niszczą całe krzaki. Zaczynają żerować na krzewach już w marcu, dlatego im szybciej rozpoczniecie z nimi walkę, tym większa jest szansa, że owady znikną, nim zniszczą wszystko.
Jeśli więc zauważyliście na swoim bukszpanie młode gąsienice, nie czekajcie, tylko działajcie. Zanim sięgniecie po mocne środki chemiczne, zastosujcie naturalny sposób.

Mieszanka olejkowa na ćmę bukszpanową

Z pomocą przychodzą dwa nietypowe składniki, które w połączeniu tworzą bardzo skuteczną mieszankę na szkodnika. To olej z pestek bzu i olejek tymiankowy. Ich działanie polega na odstraszaniu motyli, a w efekcie ograniczeniu możliwości złożenia przez owady jaj na krzakach.
Wystarczy zrobić już w kwietniu pierwszy oprysk z jednego z olejków, albo połączyć oba olejki, co jeszcze wzmocni efekt. Taki oprysk powtarzajcie raz w miesiącu aż do zimy.

Dodatkowo warto pilnować kilku zabiegów przez cały sezon.
Już marcu powinniście przyciąć krzewy, aby usunąć zimujące w nich larwy. Na początku kwietnia warto porządnie wytrzasnąć każdy krzak bukszpanu, by pozbyć się larw. Pod koniec kwietnia należy przeprowadzić oprysk olejkowy. A w czerwcu zrobić drugie przycinanie i drugie wytrząsanie na początku lipca i kolejny oprysk. Te czynności warto powtarzać aż do zimy. Dzięki temu jest duża szansa, że uratujecie swoje krzaki bukszpanu i będą zdobić ogród przez wiele lat.