Kawałek sernika pozostawionego w lodówce miesza się z zapachem kiełbasy lub gulaszu? Niestety to norma, która pojawia się w wielu domach. Produkty, które nie są przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach mogą wydzielać różnorakie zapachy. Niestety do najintensywniejszych należą warzywa, owoce oraz zupy czy przetwory mięsne. Te ostatnie muszą być sprawdzane dość często, aby móc usunąć intensywny zapach w jak najszybszym tempie. Jeżeli nie chcecie, aby smak tortu na urodziny wymieszał się z pokrojonym w plastry pasztetem, przeczytajcie nasz sprawdzony patent.

Co zrobić, aby nie śmierdziało w lodówce?

Niektóre z produktów nie powinny znajdować się w lodówce - takie jak np warzywa cebulowe, które będą szybciej gnić. Wilgoć sprawia, że robią się miękkie i dość szybko pojawia się na nich pleśń. Zupy oraz dania jednogarnkowe przenieście do pojemników, najlepiej ze szczelnie zamykanym wieczkiem. To zapobiegnie wstępnemu roznoszeniu się zapachów. Niestety pokrywki garnków nie są szczelne, dlatego też smrodek będzie uwalniał się na ścianki lodówki. Najlepszym produktem, który wyeliminuje niechciane zapachy, będzie świeżo zmielona kawa.

Nie musi być to kawa dobrej jakości - wystarczy ta, która się akurat przeterminowała. Spełni swoje zadanie, pochłaniając wilgoć i woń mięsa, kwaśnego twarogu czy zjełczałego masła. Pojemniczek z mieloną kawą należy wymieniać co 2-3 tygodnie, aby mógł działać we właściwy sposób. Do tego sposobu nie nadadzą się całe ziarna kawy - jeżeli widzieliście je na półkach podczas zakupu perfum, jedynie tam odegrają swoją rolę.

3 kroki do czystej i pachnącej lodówki na co dzień. Róbcie to regularnie

Istnieje kilka sposobów na to, aby móc zachować lodówkę w czystości i przyjemnym zapachu. To 3 niewielkie zmiany, które pomogą wam na dłużej cieszyć się czystością:

  1. Nigdy nie dosuwajcie produktów do tylnych ścianek lodówki - zamrożone części warzyw czy mięsa osadzają się i mrożą. Następnie spływają po ściankach i dostają się do odpływu, który może się zapchać, tworząc niebezpieczną pleśń.
  2. Raz w miesiącu umyjcie lodówkę wodą z octem, aby zminimalizować bakterie i niechciane zapachy. Wystarczy ten spirytusowy lub jabłkowy, który możecie wykonać również sami na bazie cukru, wody i jabłek.
  3. Wszystko, co możecie schować do pojemników, przekładajcie z garnków i naczyń żaroodpornych. Dzięki temu będą dłużej świeże, a lodówka czystsza i wolna od intensywnych zapachów pomidorów czy czosnku.