Niezależnie czy kupujemy ser w kostce, krajance czy w typie wiejskiego należy go odpowiednio przechowywać, aby się nie zepsuł. Po otwarciu najlepiej zjeść go w przeciągu 5 dni. Jeżeli wyczuwamy charakterystyczną kwaśność, która aż szczypie w język, natychmiast go wyrzućcie! To oznacza, że wszedł w początkową fazę psucia, co przerodzi się w pleśń. Sprawdźcie, jak przechowywać go prawidłowo, aby móc wykorzystać go w pełni!

Jak przechowywać ser biały, aby nie spleśniał?

Po otwarciu najczęściej wykorzystujemy połowę opakowania, a kolejną wkładamy do lodówki. Nie wystarczy pozostawić go w plastikowym opakowaniu czy na talerzyku. To sprawia, że do produktu dostają się bakterie oraz resztki jedzenia z lodówki, które na nim osiadają. Warto zaopatrzyć się w ceramiczne lub szklane pojemniki zamykane szczelnie na gumki.

Nie ma nic gorszego niż wyrzucanie i marnowanie jedzenia! Jeżeli chcecie zużyć ser biały w pełni, dodajcie kostkę cukru do pojemnika. Możecie wsypać ziarnka cukru do jałowej gazy i tak wypełnić nim pojemnik. Cukier zapobiegnie wytwarzaniu się przedwcześnie pleśni. Dodatkowo wilgoć pozostanie w produkcie i ser nie będzie suchy i twardy. Dzięki temu pozostanie świeży i aromatyczny na dłużej. Przed zamknięciem wieczka, połóżcie pergamin lub papier do pieczenia na wierzchu sera - w ten sposób doszczelnicie opakowanie.

Co zrobić, aby ser do naleśników był smaczniejszy?

W zależności jaki ser biały wybierzecie, taki otrzymacie efekt końcowy. Do naleśników najlepiej nadaje się ten twarogowy na sernik lub krajanka. Jak wzbogacić ser do naleśników, aby był gładki, kremowy i sycący? Poniżej znajdziecie nasze patenty:

  • żółtko - dobrej jakości jajko sparzamy wrzątkiem i oddzielamy żółtko. Nada masie serowej gęstości i pięknego koloru,
  • mascarpone - jeżeli macie ser chudy, wystarczy dodać mascarpone, aby nadać mu kremowego smaku,
  • śmietana - jeżeli ser jest zbyt suchy, wystarczą 2 łyżeczki śmietany,
  • banan - dojrzały, rozgnieciony banan poprawi konsystencję i smak zbyt kwaśnego sera białego