Makaron gości na waszych stołach w różnych postaciach? Dodawany najczęściej do zup w postaci drobnego orecchiette czy nitek to klasyk. Spaghetti najchętniej wybierane jest do sosu na bazie mięsa mielonego i pomidorów lub carbonara. W zależności od tego, w jakiej postaci smakuje wam najbardziej, wybierajcie ten ugotowany al dente - ze względu na niższy indeks glikemiczny będzie znacznie bardziej lekko strawny. Wylewacie wodę po gotowaniu świderków czy kokardek? Sprawdźcie, dlaczego nazywana jest "płynnym złotem".

Dlaczego nie warto wylewać wody po gotowaniu makaronu?

Większość z nas popełnia ten klasyczny błąd - wylewamy wodę po ugotowaniu makaronu. Na początku, tworząca się z wierzchu piana podczas gotowania, to wynik wytrącającej się skrobi. To świadczy o tym, że prawidłowo gotujemy makaron. Najlepiej włożyć go do wrzącej wody i sprawdzić czas, jakie jest potrzebny na odpowiednie przyrządzenie.

Woda po makaronie to inaczej woda skrobiowa. To nieoceniony składnik, który pozwala lepiej spoić sos z przygotowanym makaronem. Wystarczy dolać kilka łyżek do sosu pomidorowego, jajecznego czy pieczarkowego, aby składniki związały się z makaronem.

W jaki sposób pozyskać wodę skrobiową i uchronić się przed automatycznym wylaniem podczas odcedzania? Wystarczy chochelką napełnić szklankę podczas końcowej fazy gotowania makaronu. Dzięki temu upewnicie się, że nic nie zostanie zmarnowane.

Ugotowaliście spaghetti? Wystarczy wyciągnąć makaron za pomocą szczypiec. Dzięki temu bez wahania uzyskacie największą ilość wody skrobiowej. Dobrym sposobem jest także wyłowienie nitek czy kokardek za pomocą niewielkiego sitka. W ten sposób nie wylejecie odruchowo wody do zlewu. W sklepie znajdziecie specjalne nakładki, które ułatwią to zadanie, gdy durszlak może być mniej poręczny.

Do czego jeszcze użyć wody skrobiowej?

  • doskonale zagęszcza zupy,
  • sprawdza się jako dodatek do rzadkich sosów,
  • podlejcie nią rośliny, a liście i korzenie odżyją, dzięki zawartym minerałom,
  • dodatek do ciasta na pizzę,
  • dodatek do ciasta drożdżowego,
  • świetny składnik domowej odżywki na włosy,
  • dodaj do płynu do naczyń - usunie zaschnięty brud,
  • działa jak kompres na popękane stopy i suchą skórę rąk - natrzyjcie skórę i włóżcie bawełniane rękawiczki,
  • ugotujcie w niej ryż - będzie delikatny i puchaty,
  • namoczcie fasolę czy ciecierzycę, aby zrobić pastę kanapkową - jeszcze lepiej zwiąże i połączy się z innymi składnikami,
  • ugotujcie warzywa na parze z dodatkiem wody po makaronie - nie musicie dolewać zwykłej, ta skrobiowa w zupełności wystarczy.

Jak ugotować makaron bez wody?

Makaron gotowy bez ugotowania w wodzie? Brzmi dość dziwnie, prawda? Jednak taki makaron może smakować znacznie lepiej, niż się wydaje. Kluczem do sukcesu jest kolagen mięsny, wywar na kościach lub sos, w którym chcemy podać makaron.

Ugotujcie świderki w gotującym się wywarze, a nasiąkną smakiem rosołu. Kolagen dodatkowo oblepi makaron, co ułatwi połączenie z mięsem, warzywami czy sosem. Innym sposobem jest bezpośrednie gotowanie w sosie pomidorowym. Passatę czy przecier pomidorowy rozwodnijcie wywarem lub odrobiną oliwy. Na małym ogniu gotujcie makaron ta, jakbyście robili to w wodzie. Będzie bardziej kremowy i aksamitny.

Typowym makaronem bez gotowania jest ten na bazie mąki ryżowej. Wystarczy zalać go wrzątkiem - podobnie jest z sojowym czy z fasoli mung. Jeżeli nie macie czasu na długotrwałe przygotowania, wybierzcie te rodzaje makaronów. Występują najczęściej pod postacią długich nitek.