Chcecie zadbać o siebie na wiosnę? Najlepiej zrobić to naturalnie, a nic nie działa lepiej, niż te młode listki. Wszyscy dobrze je znamy z podwórka, ale rzadko przynosimy je do domu. Zobaczcie, dlaczego warto zabrać je ze sobą do kuchni. Korzyści jest całe mnóstwo.

Co warto pić na włosy, skórę i paznokcie?

Nie ma nic lepszego na wiosnę, niż młoda pokrzywa, czyli bomba witamin A, K, C i tych z grupy B, a także skarbnica żelaza, wapnia, potasu, magnezu, fosforu i sodu. Ten bogaty skład sprawia, że działa ona jak naturalny upiększacz w płynie, gdyż regularnie spożywana spowalnia procesy starzenia się, a dodatkowo wzmacnia włosy oraz łagodzi łupież, przetłuszczanie się i wypadanie. Ten ziołowy napar zmniejsza stany zapalne skóry i działa bakteriobójczo, dzięki czemu pomaga leczyć wypryski i ogranicza wydzielanie sebum. Doskonale wpływa również na kondycję paznokci, sprawiając, że stają są silniejsze i tak łatwo się nie łamią. To jednak tylko niewielki procent tego, co potrafi to ziółko, gdyż działa nie tylko na urodę, ale i zdrowie. 

Na co działa napar z pokrzywy?

  • oczyszcza organizm,
  • pomaga pozbyć się nadmiary wody,
  • podkręca metabolizm,
  • obniża poziom cukru,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • łagodzą katar i łzawienie oczu przy alergii,
  • oczyszcza krew.

Kiedy najlepiej zbierać pokrzywy?

Aby wykorzystać maksimum tych dobroczynnych właściwości, najlepiej zbierać młode listki, zanim jeszcze roślina zakwitnie. Sezon trwa więc dosyć krótko, bo tylko od kwietnia do maja, a czasem połowy czerwca. Co ważne, ścinamy tylko 4 górne liście i zawsze robimy to w rękawiczkach, aby później nie cierpieć. Należy też uważać, aby nie pomylić pokrzywy z jasnotą, którą nazywa się "martwą pokrzywą". Najłatwiej odróżnimy je po dotyku, gdyż jasnota nie "parzy".

Jak przygotować świeżą pokrzywę do picia?

Przepis na napar z pokrzywy jest banalnie prosty. Wystarczy zalać wrzątkiem 1 łyżkę posiekanego zioła, a następnie przykryć i odstawić na chwilę zaparzenia. Świeże, młode listki parzymy krócej niż herbatkę z suszu, dlatego już po 1 minucie napój będzie gotowy. Można go pić solo lub wzbogacić odrobiną imbiru czy miodu. Tak przygotowaną herbatę pokrzywową można pić maksymalnie dwa razy dziennie.

Choć napar to zdecydowanie najpopularniejszy sposób spożywania pokrzywy, to nie każdy wie, że młode listki można też dodawać do sałatek lub kanapek, a także ugotować z nich zupę. Warto je też dorzucać je do wszelkiego rodzaju koktajli i świeżo wyciskanych soków.

Pokrzywa - przeciwwskazania 

Mimo wszystkich dobroczynnych właściwości, pokrzywa nie służy jednak każdemu. Nie jest wskazana przy niskim poziomie cukru we krwi oraz przy zbyt dużym poziomie żelaza w organizmie. Nie poleca się jej też chorującym na nowotwory, różnego rodzaju choroby przewlekłe oraz krwawienia.