Roślinka ze zdjęcia to gwiazdnica pospolita, znana też jako gwiazdownica, kurzyślad, kuroślep czy muchotrzew. Można ją spotkać w wielu miejscach, ale obecnie nie jest już tak popularna jak dawniej. Teraz ludzie nawet nie wiedzą, czy gwiazdnica pospolita jest jadalna, a kiedyś często pojawiała się w domach. Poznajcie ją i zaproście do swoich kuchni.

Gwiazdnica pospolita - niedoceniony chwast

Ten popularny chwast ma bardzo ciekawą historię. Gwiazdnica dawniej była wykorzystywana głównie leczniczo, ale także jako pokarm biedoty i postny składnik. Według wierzeń miała dostarczać siły i mądrości tym, którzy ją zjedli. Co ciekawe, gwiazdnica do dziś cieszy się dużą popularnością w Japonii, gdzie jada się ją na Nowy Rok. Wtedy to przygotowywana jest specjalna potrawa z gwiazdnicy i 5 innych ziół, która ma przynosić szczęście w nadchodzącym kolejnym roku. Wszystko to nie bez powodu, gdyż kryje się w niej mnóstwo cennych składników, które wspomagają cały organizm.

gwiazdnica pospolita właściwości

Źródło: Getty/iStock

Gwiazdnica pospolita - właściwości

Na co pomaga gwiazdnica pospolita? Ten niepozorny chwast kryje w sobie mnóstwo dobroczynnych składników, takich jak prowitamina A i witaminy C, E oraz te z grupy B. Znajdziemy w nim też szereg minerałów, takich jak magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor, jod, sód i krzem. Taki bogaty skład sprawia, że gwiazdnica pospolita przynosi wiele korzyści całemu organizmowi:

  • wzmacnia i oczyszcza organizm,
  • przyspiesza przemianę materii i poprawia trawienie,
  • ma działanie przeciwskurczowe,
  • łagodzi kaszel i ból gardła,
  • wspomaga pracę wątroby i nerek,
  • pomaga przy bólach reumatycznych,
  • nawilża skórę i poprawia jej elastyczność.

Jeśli powyższe właściwości was zachęciły, zobaczcie,  jak zrywać gwiazdnicę i co pysznego można z niej przyrządzić.

Co można zrobić z gwiazdnicy?

Zanim przyniesiecie ją do kuchni, pamiętajcie, aby nie zrywać jej wprost z ziemi, tylko ścinać najbardziej zielone, jędrne szczyty pędów wraz z drobnymi kwiatami.

Jak smakuje gwiazdnica? Można ją przygotowywać podobnie jak szpinak, jednak najlepiej jadać ją po obróbce termicznej, gdyż na surowo zawiera duże ilości saponin, które w nadmiernych ilościach nie są korzystne dla organizmu. Warto więc zebrać tę roślinkę i ugotować, poddusić, usmażyć lub zapiec. Świetnie smakuje jako składnik zielonych koktajli, ale również jako dodatek do jajecznicy czy omletów, a także sosów i zup. Poza tym warto z niej robić też przepyszne farsze do naleśników, pierogów czy kruchej tarty na słono.

Jeśli jednak szukacie szybkiej opcji, możecie po prostu zaparzyć z tej roślinki wartościową herbatkę.

Przepis na napar z gwiazdnicy

Aby przygotować wartościową herbatkę, wystarczy zalać 2 łyżki ziela szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na około 15 minut do zaparzenia. Po tym czasie przecedzamy napój i popijamy go solo lub z dodatkiem miodu. Aby zauważyć efekty, najlepiej spożywać napar z gwiazdnicy 2 razy dziennie po pół szklanki. Nie powinny jednak pić go kobiety w ciąży oraz karmiące, a także dzieci.