Piwonie upiększają wiele ogrodów, ale niestety nie zawsze rosną tak samo pięknie. Na szczęście, wystarczy je tylko "dokarmić" tanią, kuchenną odżywką, a pąki urosną jak szalone. Z pomocą przychodzi popularny składnik, który zwykle wykorzystujecie do surówek, napojów i deserów. 

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Jeśli macie piwonie w swoich ogrodach już od dłuższego czasu, to z pewnością wiecie, że czasem nie kwitną one tak samo pięknie co roku. Wszystko to może być spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, słabe kwitnienie często jest wynikiem zbyt małej ilości światła, docierającego do rośliny. 

Drugi częsty powód osłabionego kwitnienia to niedobory takich minerałów jak potas i fosfor, dlatego to bardzo ważne, aby dostarczać te składniki w odżywkach.

Trzecim problemem uprawy piwonii są różnego rodzaju szkodniki i choroby. Piwonie są szczególnie narażone na nicienie glebowe, a wyraźnym sygnałem takiego ataku są suche i żółknące liście. Z kolei, jeśli zauważycie, że listki piwonii brązowieją, a na pączkach pojawia się szary nalot, to prawdopodobnie macie do czynienia z porażeniem szarą pleśnią. 

piwonie nawóz

Źródło: Getty/iStock

Kiedy i czym nawozić piwonie?

Najważniejsze, czego musimy dopilnować, to odpowiednie pH gleby, gdyż piwonie lubią przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże bogate w próchnicę. Ważne jest też jednak odpowiednie nawożenie i tutaj musimy pamiętać, żeby zrobić to w odpowiednim czasie w roku. Zapamiętajcie więc, że wiosenne nawożenie przeprowadzamy od marca do początku maja, a jesienne - na przełomie września i października.

Ale czym nawozić piwonie? Najtańszy domowy nawóz zrobicie z tego, co macie w kuchni, bo okazuje się, że genialnie nadaje się do tego zwykły sok z cytryny. Dzięki jego właściwościom zakwaszającym glebę piwonie będą mogły łatwiej pobierać z gleby wszelkie składniki odżywcze, przez co pąki wyrosną większe, będzie ich więcej, a dodatkowo dłużej utrzymają się na gałązkach. Zobaczcie, jak zrobić z niego domową odżywkę, dzięki której piwonie obsypią się okazałymi kwiatami.

Domowy nawóz do piwonii - przygotowanie i stosowanie

Aby przygotować nawóz z soku z cytryny, wystarczy tylko wymieszać go z wodą, jednak liczą się tu dokładne proporcje. Zapamiętajcie więc, żeby dodać 1 łyżeczkę soku z cytryny na każde 5 litrów wody. Tak przygotowaną mieszankę wylewamy na glebę, wprost do korzeni i uważamy, aby nie pokryć nim listków ani kwiatów. Aby zauważyć efekty, nawóz z soku z cytryny należy jednak podawać roślinom regularnie, najlepiej co 2 tygodnie.

Jeśli jednak akurat nie macie pod ręką świeżych cytryn, możecie zastąpić sok kwaskiem cytrynowym, jednak tutaj proporcja nieco się zmienia. W tym przypadku stosunek wynosi 1:1, gdyż na każde 5 l wody używamy 5 g kwasku.