Z pewnością znacie wspaniałe właściwości siemienia lnianego, jednak mało kto słyszał o mniej popularnych, a jeszcze lepszych pod niektórymi względami nasionach babki płesznik. Zawierają one blisko 70 g błonnika na każde 100 g - dla porównania, ilość błonnika w ziarnach siemienia lnianego wynosi ok. 27 g na 100 g. Poznajcie wspaniałe właściwości babki płesznik i sprawdźcie, jak ją stosować. 

Właściwości babki płesznik

W nasionkach babki płesznik znajdują się dwa kluczowe dla zdrowia składniki - polisacharyd i błonnik. Polisacharyd po zalaniu wodą przypomina śluz, który działa łagodząco na układ pokarmowy, dlatego babka płesznik jest bardzo polecana osobom cierpiącym na zaparcia oraz hemoroidy. Reguluje rytm wypróżnień i wspomaga gojenie ran. Co więcej, nasiona babki są bezpieczne dla kobiet w ciąży, które mogą stosować ten produkt na problemy z trawieniem. 

Z kolei dzięki wysokiej zawartości błonnika, babka płesznik genialnie się sprawdzi w odchudzaniu. Błonnik zapewnia uczucie sytości na długo i może ograniczać wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Co więcej, okaże się on też pomocny w regulowaniu poziomu cukru we krwi. 

Jak stosować babkę płesznik? 

Najłatwiej jest spożywać babkę płesznik w formie „kisielu" - nasionka wystarczy zalać wodą i odczekać kilka minut. Po tym czasie nasiona babki, podobnie jak siemienia lnianego, napęcznieją i pojawi się śluz, przypominający właśnie kisiel. Tak przygotowaną miksturę można pić 2-3 razy dziennie. Pamiętajcie o tym, że w trakcie stosowania babki płesznik musicie pić co najmniej 2 litry wody w ciągu dnia.

Bezpieczna dzienna ilość nasion babki płesznik do spożycia wynosi 8 łyżeczek dla zdrowych, dorosłych osób. Najlepiej rozbić to na 2 lub 3 porcje do wypicia w ciągu dnia.  Kuracji nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego nieznanego pochodzenia.