Nawet jeśli jesteście najbardziej uważnymi kucharzami, to i wam może przydarzyć się wpadka w postaci porysowanej patelni. Czasami po prostu inaczej się nie da, zwłaszcza gdy jakaś potrawa wymaga szybkiego mieszania. Nie musicie się jednak martwić. Rysy na patelni bez trudu usuniecie domowym sposobem.

Jak uratować porysowaną patelnię?

Jeżeli patelnia jest nawet delikatnie porysowana, może to powodować częstsze przywieranie do niej smażonych potraw. Zanim jednak zdecydujecie się wymienić ją na nową – spróbujcie prostego patentu. Aby szybko i tanio odnowić żeliwną patelnię, wystarczy wykorzystać zwykłą sól kuchenną.

Najpierw dokładnie umyjcie patelnię płynem do mycia naczyń, a następnie wytrzyjcie ją do sucha. Na jej powierzchnię wysypcie sporą ilość soli kuchennej i prażcie do czasu, aż zrobi się lekko brązowa. Na koniec przetrzyjcie ją lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym i gotowe.

Kiedy powinniście wyrzucić swoją patelnię?

Nowy sprzęt kuchenny powinniście kupować mniej więcej co 5 lat. Gdy naczynia, zwłaszcza teflonowe, są mocno porysowane – szybciej wymieńcie je na nowe, ponieważ mogą wydzielać się z nich chemikalia szkodzące zdrowiu.

Jeśli wasza patelnia posiada rozległe ubytki na powłoce – nie ratujcie jej domowymi patentami. Sygnałem do kupna nowej patelni powinny być też łuszczące się i odpadające kawałki powłoki. Lepiej nie korzystajcie już ze starej patelni też w sytuacji, gdy na jej dnie pojawią się ciemne przebarwienia, które z czasem nabierają coraz intensywniejszej barwy.

Jak czyścić i dbać o patelnię?

Pamiętajcie, że do mieszania po powierzchni patelni nadają się jedynie drewniane lub silikonowe łyżki. Pod żadnym pozorem nie używajcie widelców i innych ostrych sztućców (lub czegokolwiek, co z łatwością mogłoby porysować powłokę).

Wystrzegajcie się również szorowania patelni ostrymi myjkami, ponieważ one również mogą ją uszkodzić. Nie używajcie też preparatów przeznaczonych do czyszczenia grilla – są to zbyt silne środki. Unikajcie namaczania patelni, która została dopiero co zdjęta z ognia. Zróbcie to dopiero, gdy naczynie ostygnie. Jeśli będziecie stosować te zasady, patelnia posłuży wam w nienaruszonym stanie wiele lat.